Ministryně Maláčová navrhla navýšení ošetřovného. S otevřením škol o ně ale část rodičů přijde

Už za několik týdnů skončí rodičům žáků prvního stupně možnost čerpat ošetřovné. Školy se totiž otevírají – byť ve speciálním režimu. Výjimku v čerpání příspěvku ale dostanou ti, kteří žijí v domácnosti se seniorem nebo mají slabou imunitu. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová potvrdila Radiožurnálu, že ve středu navrhla navýšení ošetřovného na 80 % denního vyměřovacího základu. Navýšení by mohlo platit zpětně od prvního dubna.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Od 25. května bude výuka prvního stupně probíhat ve skupinkách 15 dětí. (Ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Žáci prvního stupně se od 25. května budou moci učit ve skupinkách po 15, plánuje ministr školství Robert Plaga (ANO). „Prázdné třídy druhého stupně budou moci být využity, aby žáci mohli být samostatně v lavicích,“ uvedl Plaga.

Před nástupem do kolektivu budou podle koordinátora epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví – Rastislava Maďara – muset rodiče podepsat čestné prohlášení.

Letní tábory snad až v srpnu, rozhodl Plaga. Organizátoři doufají, že se konat budou a bez roušek

Číst článek

„Rodiče, kteří budou mít ambici umístit dítě do té nepovinné školní skupiny, budou muset podepsat čestné prohlášení, že dítě nesplňuje kritéria rizikovosti, ani že v jeho domácnosti nikdo takový nežije,“ řekl Radiožurnálu k čestnému prohlášení Maďar.

Pokud ale podmínkám nevyhoví a v prohlášení například uvedou, že žijí ve společné domácnosti se seniory nebo někdo z rodiny bývá často nemocný, budou podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) moct čerpat ošetřovné dál.

„Pokud děti nesplní regulace ministerstva školství mládeže a tělovýchovy od 25. května a nebudou chodit do školy, tak budou mít na ošetřovné nárok,“ řekla Maláčová. 

Na celé ošetřovné by mohli mít nárok ti, kteří mají často nemocné děti nebo žijí ve stejné domácnosti se seniorem. Naopak, pokud si rodiče nechají doma zdravé dítě a do čestného prohlášení uvedou, že je zdravé a nežije v rizikové domácnosti, nárok na ošetřovné jim zaniká.

Obnovení školní docházky pro žáky prvního stupně za daných podmínek komplikuje organizaci školní výuky také pro ředitele základních škol.

Ministr školství Robert Plaga z hnutí ANO zdůraznil, že sestavení rozvrhu je jen na ředitelích škol. Je tedy možné, že v některých případech bude výuka probíhat jen některé dny v týdnu. Pokud by k takovému případu došlo, budou rodiče podle informací resortu práce a sociálních věcí moct čerpat ošetřovné i za dny, kdy dítě do školy nemohlo. Potvrzení pak vydá úřadům škola.

Plaga: Nevracíme se k povinné docházce. Nepředpokládáme, že do školy přijdou všechny děti

Číst článek

Komplikace pro firmy

V tuto chvíli je i pro zaměstnavatele velmi komplikované plánovat takovým zaměstnancům práci – především pro ty, kteří pracují na směnný provoz. Jak moc zasáhlo plošné zavedení ošetřovného do chodu firem, popsala Radiožurnálu Karina Kubelková z Hospodářské komory.

„To ošetřovné byl mnohem větší zásah do organizace práce než karanténa, ta se zdaleka netýká tolika lidí jako ošetřovné,“ uvedla Kubelková.

Samotné otevření škol tak nemusí firmám moc pomoct. Mnoho z nich totiž plánuje směny na měsíc, ale i delší dobu dopředu a netuší, co rodiče v čestném prohlášení uvedou.

Resort práce a sociálních věcí v ošetřovném plánuje ještě další změny. Ministryně Maláčová ve středu navrhla, aby se ošetřovné zvýšilo z 60 na 80 procent denního vyměřovacího základu. Navýšení by mohlo platit zpětně od prvního dubna. Návrh projedná v pátek vláda. Pokud ho schválí, měl by se dostat k projednání v Poslanecké sněmovně už příští týden.

Tereza Beránková, ada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme