I když rodiče nepošlou dítě do školy, zůstane jim ošetřovné. Valachová a Juchelka uspěli ve sněmovně

Nárok na ošetřovné zřejmě budou mít dál i rodiče, kteří by neposlali kvůli zdraví či jiným omezením své děti do otevíraných škol a školek. Předepsané vážné důvody by museli uvést v tiskopisu. Návrh koaličních poslanců Kateřiny Valachové (ČSSD) a Aleše Juchelky (ANO) ve středu schválila zrychleně Sněmovna ve vládní předloze o odkladu sociálních odvodů. Předkladatelé tvrdí, že jinak by rodiče o nárok na ošetřovné přišli.

Praha (Aktualizováno: 19:35 13. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleš Juchelka | Zdroj: Profimedia

Podobné doplnění jako dvojice vládních zákonodárců navrhovala do normy o odvodech i Hana Aulická Jírovcová z KSČM. V její verzi chybí povinnost vyplnit důvody do tiskopisu. Využila návrh, s nímž Valachová přišla před týdnem. Tehdy úpravu chtěla dodat do normy o ochraně zaměstnanců zadlužených firem. Tento přílepek tehdy sněmovna odmítla.

Stát bude vyplácet ošetřovné 80 procent. Vláda kývla na návrh ministryně Maláčové

Číst článek

Kvůli zavřeným školám stát ošetřovné vyplácí na děti do 13 let i na starší školáky s postižením. Dostávají ho také rodiče dětí ze zavřených školek. Mateřské školy se začínají otevírat. Mladší školáci se pak budou moci do škol vrátit od 25. května. Ve skupině jich bude smět být nejvýš 15. V červnu budou moci do tříd po menších skupinkách starší školáci.

Pokud podle návrhu zaměstnanec dítě do otevřené školky či školy nedá kvůli možnosti ohrožení potomkova zdraví či zdraví jiných členů domácnosti, měl by ošetřovné dál pobírat. K dalším vážným důvodům patří omezená kapacita či provozní doba zařízení i jiná omezující opatření kvůli koronaviru. Své důvody by rodiče museli uvést na předepsaném tiskopisu. Stejná pravidla by měla platit i pro lidi, kteří se starají po uzavření sociálních služeb o starší či postižené členy domácnosti. Zařízení se mají postupně otevírat s omezeními.

Ošetřovné by měli dostávat i rodiče, kteří děti do škol nepošlou. Zaměstnavatelé to kritizují

Číst článek

V podkladech k návrhu poslanci píšou, že nyní nejsou stanovena závazná opatření, která by děti z rizikových skupin z výuky vyloučila. „Navrhuje se proto vytvořit podmínky pro to, aby se i rodiče těchto dětí mohli vzhledem k současné epidemiologické situaci sami rozhodnout, zda dítě do školy nebo školky v následujícím období umístí, nebo neumístí, aniž by tím ztratili nárok na ošetřovné,“ stojí ve zdůvodnění návrhu. Podle něj se podpora nesnižuje. Dál by měla zůstat 80 procent základu příjmu. Vyplácet by se měla nejdéle do konce školního roku.

Poslanci opozičních stran postup vlády kritizovali. Podle nich nejsou koaliční strany schopné se už několik týdnů dohodnout a udržují rodiče i jejich zaměstnavatele v nejistotě. Způsob otevírání škol a stanovení dosavadních pravidel označovala opozice za chaos. Zástupci většiny opozičních stran řekli, že ale úpravu ošetřovného podpoří, aby rodiny měly jasno.

Ošetřovné kvůli uzavření škol se blíží čistému výdělku. Někteří zaměstnavatelé si stěžují na to, že část pracovníků tak ztrácí motivaci vrátit se zpět do zaměstnání. Navrhovali přehodnocení částky. Premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro server Blesk.cz zmínil, že koalice dlouze diskutovala o tom, zda by se zas nemělo vyplácet 60 procent základu příjmu jako do konce března. ČSSD snížení odmítala, ve středu se stejně rozhodl i klub poslanců ANO.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme