Češi žijící ve Spojených státech si připomínají vznik Československa, na oslavu přiletěl i Hamáček

Přesně za měsíc uplyne sto let od vzniku Československa. Mnozí čeští krajané a jejich potomci ve Spojených státech ale oslaví toto výročí dříve. Setkají se už na pátečním galavečeru v americkém Chicagu, kde kdysi žila druhá největší populace Čechů hned po Praze.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) během návštěvy Chicaga

Místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) během návštěvy Chicaga | Foto: Jan Hamáček | Zdroj: Twitter

Nebýt úsilí a peněz krajanů ve Spojených státech, kdo ví, jestli by v roce 1918 Československo vzniklo. Mnozí z nich aktivně podporovali myšlenku samostatné republiky už na začátku první světové války.

Sté výročí vzniku Československa s měsíčním předstihem oslaví krajané v americkém Chicagu. Galavečeru se zúčastní i ministr vnitra a zahraničí z ČSSD Jan Hamáček (kandiduje v komunálních volbách v Mladé Boleslavi), potomci Tomáše Garrigua Masaryka, Charlese Cranea nebo někdejšího českého starosty Chicaga Antonína Čermáka.

Akci hostí Union League Club v centru města, kde už od vchodu je vidět obraz Tomáše Garrigua Masaryka.

‚Československo by nevzniklo bez přispění USA.‘ Prezident Zeman poobědval s americkým velvyslancem

Číst článek

„Tento obraz nám zapůjčila věhlasná chicagská univerzita, kde pan profesor Masaryk opakovaně přednášel v letech 1902 a 1918. Večer zde promluví vedoucí české delegace, první místopředseda vlády Jan Hamáček, po něm poté guvernér státu Illinois Bruce Rauner,“ řekl Radiožurnálu Bořek Lizec, hlavní organizátor akce a generální konzul České republiky v Chicagu.

Podle Lizce následovat budou i hudební vystoupení „největší české rockové hvězdy Petra Jandy a největší česko-americké rockové hvězdy Jima Peterika.

Dojde i na udělování pamětních medailí 25 osobnostem, které budou zastupovat rodiny nebo instituce, které pomohly vytvořit Československo nebo nyní pomáhají navazovat na vztahy z minulosti.

Na hosty čeká i výstava českého umění. „Je tu Alfons Mucha, který zde působil. Také zde máme Albína Poláška, slavného česko-amerického sochaře, který v Čechách vytvořil sochu Radegasta nebo sochu Woodrow Wilsona na hlavním nádraží v Praze. Ten v Chicagu vedl 30 let katedru sochařství.“

Štěpán Sedláček, pla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme