Oslavy 1. máje v Česku letos bez incidentů

Oslav 1. máje v Praze využily především politické strany ke svým mítinkům, vztahujícím se například k blížícím se eurovolbám. Na různých místech se sešli příznivci komunistů, občanských a sociálních demokratů. Původně ohlášené setkání Národní strany organizátoři sami zrušili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anarchisté se sešli 1. května na Střeleckém ostrově v Praze | Zdroj: ČTK

Na Žofínském ostrově se sešli příznivci a členové České strany sociálně demokratické. Dostávali oranžové růže, poslouchali hudbu několika jazzových kapel a hlavně projev předsedy strany Jiřího Paroubka. Ten po prozrazení nových kandidátů na ministerské posty úřednické vlády oznámil, že to nemůže být definitivní sestava, že se bude - i o těchto volných dnech - dál jednat.

Sympatizanty Občanské demokratické strany - také v počtu tisíců - čekala u Petřínské rozhledny oslava v pouťovém duchu. Desítky atrakcí pro děti, ale také velkoplošná obrazovka, zdůrazňující politické projevy. Nadcházející volby do Evropského parlamentu zdůraznil svou přítomností europoslanec Jan Zahradil.

V dnešním krásném počasí ale mnoho lidí bylo na pražském Petříně kvůli tradičnímu prvomájovému polibku u jednoho z pražských symbolů lásky - u sochy básníka Karla Hynka Máchy.

Zamilované páry na pražském Petříně | Foto: ČTK

Líbáte se na prvního máje pod rozkvetlou třešní? Hlasujte v naší anketě!

Už dopoledne se u Křižíkovy fontány na pražském Výstavišti setkali příznivci a členové Komunistické strany Čech a Moravy. 2 až 3 tisíce lidí si vyslechly politické projevy, pozdravily vysloužilé politiky minulé komunistické éry a vášnivě diskutovali o současných problémech České republiky.

Z mimoparlamentních uskupení se na Střeleckém ostrově shromáždili anarchisté. Pochodovali pak Prahou, ze Střeleckého ostrova jich vyrazilo asi 120 na Palackého náměstí. Část anarchistů se pak přesunula na happening na ostrov Císařská louka. Policie na pochod dohlížela, vše se ale obešlo bez incidentů.

Ještě větší policejní nasazení zažilo Brno, kde pochodovalo asi pět set pravicových radikálů a příznivců Dělnické strany, která sdružuje tvrdé jádro českých radikálů. I tento pochod byl nakonec bez problémů, stejně tak nikdo z jeho účastníků nebyl zadržený policií.

Jak to u nás v minulých letech vypadalo na 1. máje:
Prvomájová setkání v Praze bez incidentů
Kvůli prvomájovým oslavám je policie v pohotovosti
Komunisté první máj slavili, radikálové demonstrovali
1. máj slavili komunisté, socialisté i anarchisté
Svátek práce: pro strany agitace, odbory ho slaví komorně

Jan Herget, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme