Oslavy 60. výročí konce 2. světové války vrcholí

Rekonstrukce bitvy o Český rozhlas v Praze, velkolepá vojenská přehlídka v Plzni nebo ohňostroj v Ústí nad Labem. Tak vypadaly sobotní oslavy 60. výročí 2. světové války v několika městech České republiky. Kromě veteránů a veřejnosti si největší konflikt v lidských dějinách večer na Pražském hradě připomněly také politické špičky. Oslavy budou pokračovat také v neděli. Válce jsou věnovány některé výstavy, internetové stránky a nový dokumentární film, který natočila Česká televize ve spolupráci s Českým rozhlasem 1 - Radiožurnálem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rekonstrukce boje o rozhlas

rekonstrukce boje o rozhlas | Foto: Jan Rosenauer

Po šedesáti letech od vypuknutí Pražského povstání se znovu v sobotu ozývala střelba před budovou Českého rozhlasu a jeho zoufalé volání o pomoc. Na Vinohradské třídě a vedlejší Balbínově ulici se totiž uskutečnila rekonstrukce tehdejších bojů. Asi čtyřiceti minutová ukázka zahrnovala autentické klíčové okamžiky bitvy o Český rozhlas ve dnech 5. až 8. května 1945.

Při rekonstrukci nejprve dorazily do rozhlasu posily vojáků Waffen-SS. Potom přijeli četníci, vládní vojáci ze smíchovských kasáren, policisté a povstalci. Poté začaly boje a přijel nákladní vůz Praga N, který prorazil vrata do dvorku Českého rozhlasu. Na to povstalci zneškodnili kulomet esesáků pancéřovou pěstí, a došlo k přestřelkám, jak na Vinohradské, tehdy Schwerinově, tak v Balbínově ulici.

Boje mezi povstalci a Němci, které vidělo na deset tisíc zájemců, sledoval z čestné tribuny i jeden z přímých účastníků bojů - pan Ladislav Šušlík. Ten se před šedesáti lety zapojil do osvobození rozhlasu jen díky domácí vzpouře: "Já jsem utekl, vlastně maminka říkala, nikam nechoď, ještě tě někde zabijí. Jenomže to už jsem bouchl dveřmi, a hnal jsem k rozhlasu," uvedl.

Po rekonstrukci následoval vzpomínkový akt. Vyznamenáni bylo šest žijících veteránů bojů o Český rozhlas, mezi nimi také Ladislav Šušlík. Všichni dostali novou sérii historického vyznamenání, odznak BOJOVNÍK ROZHLASU. Další bitvy se ještě vpodvečer odehrály uvnitř budovy Českého rozhlasu. Tentokrát šlo o natáčení dokumentárního filmu České televize v koprodukci s Českým rozhlasem 1 - Radiožurnálem. Snímek program ČT2 uvede 2. června ve 20.00.

Vzrušená atmosféra pražských květnových dní roku 1945 v sobotu odpoledne zavládla také na pražském Jižním Městě. Na louce u Chodovské tvrze se v podání členů klubů vojenské historie rozhořel boj s nacisty, který místní lidé svedli právě před šedesáti lety.

V Klášterním chrámu Emauzského benediktinského opatství v Praze Na Slovanech se vpodvečer uskutečnila mše za oběti druhé světové války. Hlavním celebrantem byl pražský arcibiskup, kardinál Miloslav Vlk. Martin Horálek z České biskupské konference upřesnil, proč pro pietní akt bylo vybráno právě toto místo: "14. února 1945 za náletu západních spojeneckých letců na Prahu bylo opatství zasaženo bombami. Klášter přes veškeré úsilí Pražanů několik dní hořel. Věže, střecha, klenutí a mobiliář kostela vzaly za své. Chrám byl znovu otevřen 21.dubna 2003."

Oslavy v Plzni
Velkolepou vojenskou přehlídkou vyvrcholily dopoledne v Plzni oslavy osvobození americkou armádou. Kolonu více než 250 vozidel sledovaly husté zástupy diváků, kterých se podle pořadatelů sešlo na sto tisíc.

K oslavám patří už tradiční jízda historických amerických vojenských vozidel Mise Velichovky. Kolona vyjela odpoledne z Plzně. Její cesta bude směřovat přes Prahu do Hořic v Podkrkonoší. V neděli akce vyvrcholí ve Velichovkách.

Volary uctily památku padlého amerického vojáka
Ve Volarech se představitelé města, Jihočeského kraje i americké ambasády u pomníku poklonili památce posledního amerického vojáka, který padl na českém území na konci druhé světové války.

Podle hejtmana Jana Zahradníka ho Američané vnímají jako vůbec posledního padlého na evropském kontinentě: "To byl Charles Havlát, Čechoameričan, který byl raněn u Volar a pak zemřel. To smrtelné zranění se stalo přesně ve chvíli, kdy bylo už oznámeno ukončení bojů na frontách druhé světové války." K další akci, pořádané Jihočeským krajem v rámci oslav konce války, patřil také výstup na nejvyšší vrchol Blanského lesa - Kleť.

V Ústí nad Labem oslavy zakončil ohňostroj
Oslavy v Ústí nad Labem začaly v sobotu dopoledne, a to pietním aktem v Městských sadech. Na Lidickém náměstí se uskutečnila přehlídka vojenské techniky a nechyběl ani legendární tank T 34. Zájemci viděli vystoupení mažoretek nebo revivalových skupin. Večer Severočeské divadlo opery a baletu uvedlo operu Prodaná Nevěsta. Oslavy zakončil ohňostroj.

Před šedesáti lety byl osvobozen koncentrační tábor v Hradištku u Prahy
V Hradištku na Praze-západ si v sobotu připomněli 60. výročí osvobození tamního mezinárodního koncentračního tábora. V letech 1942 až 1945 šlo o jediné zařízení toho druhu u nás, kde byly internovány stovky vězňů více než desítky evropských zemí. Tři sta padesát z nich bylo zastřeleno. V místech popraviště na začátku trasy Pochodu smrti se sešli zástupci ambasád i další hosté ze zemí, odkud vězni pocházeli.

Slavnostní shromáždění na Pražském hradě
Večer se ve Španělském sále Pražského hradu sešly politické špičky a zástupci druhého a třetího odboje. Politikové přenesli projevy. Jako první z politické reprezentace České republiky se svým projevem vystoupil prezident Václav Klaus. Hned v úvodu připomněl: "Je známou historickou pravdou, že brutální nacistický útok začal u nás, a že to byla opět naše země, kde padly poslední výstřely."

2. světovou válku prezident označil za tragické a zároveň heroické období, kdy svět se spojil v úsilí porazit nacismus. Úkolem dneška podle hlavy státu je například bránit historickou pravdu a jasně pojmenovávat příčiny války a zločiny, které se tehdy odehrávaly. "O občanskou svobodu a demokracii, musíme usilovat každý den," uzavřel Václav Klaus.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka připomněl oběti 2. světové války: "Válka měla planetární rozsah a byla největším válečným konfliktem globálního věku." Padlí v boji podle Sobotky svými životy doložili pravdu, že lidská svoboda je nedělitelná.

Šéf Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek svou řeč zahájil historickým ohlédnutím za událostmi ze dnů 29. a 30. září 1938 z Mnichova, kde se sešly hlavy čtyř velmocí, aby jednaly o osudu Československa. Dva čeští vyjednavači museli z rozhodnutí Adolfa Hitlera zůstat za dveřmi a později začalo obsazování naší země.

Podle Zaorálka se zapomíná, proč po válce vzniklo evropské společenství a Evropská unie: "Aby v budoucnu zase takto někdo nezůstal za dveřmi. Evropská unie, jak ukazuje historie, je nutná pro perspektivu českého národa. Je to podobný projekt, jaký si přál prezident Masaryk ve své knize Nová Evropa již v roce 1920."

Premiér Jiří Paroubek se pozastavil nad tím, že nacismus se svou rasovou teorií, ohrozil samotné kořeny evropské civilizace. Při té příležitosti připomněl holocaust. "Válka byla charakteristická neuvěřitelným utrpením civilního obyvatelstva," prohlásil Paroubek.

Ve Španělském sále Pražského hradu se prezident republiky Václav Klaus setkal s veterány, účastníky bojů 2. světové války. Předal jim Pamětní medaile, které připomínají 60 let od konce války.

Další vzpomínkové akce proběhnou v neděli 8. května
Vojenskohistorická přehlídka se uskuteční od 10 hodin v ulici Milady Horákové na Letné. Defilé by mělo obsahovat historické čelo našich legií za 1. světové války, naší prvorepublikové armády, ale i našich zahraničních jednotek za 2. světové války, včetně historických jednotek spojenců. Na tuto historickou část přehlídky jsou v této chvíli připraveny desítky historických vozidel, včetně stovek uniformovaných účinkujících.

Městská část Praha 6 organizuje od 12.00 kulturní program. V ulici Dejvická vyrostou vedle sebe zóny národních armád, konkrétně americká, ruská, britská, francouzská, polská a československá. Každá bude mít svojí národní kuchyní a kulturní program.

Hlavní kulturní program bude probíhat v Praze na Letné od třinácti hodin. Na pláni budou tři scény. Na první bude zahajovat Ústřední hudba Armády České republiky, na druhé bude účinkovat hudba V. sboru US Army a na třetím orchestr ruských námořníků baltské flotily. Na tyto soubory pak budou až do večera navazovat převážně swingové a jazzové kapely.

Ve 14 hodin uvidí Pražané a návštěvníci metropole spanilou jízda veteránů se zastávkou na Staroměstském náměstí. Tam se večer uskuteční také slavnostní koncert.

Velká bojová ukázka z Pražského povstání začne v 15 hodin při akci Barikáda 2005 v Praze 4-Braníku na Ostrovu číslo 5.

Válku připomínají výstavy a také internetové stránky
S unikátními památkami 2. světové války seznamuje návštěvníky Oblastní muzeum Praha-východ v Brandýse nad Labem. Na stěnách tam visí seznamy válečných obětí s podrobnostmi o jejich úmrtí a dosud nepublikované amatérské fotografie z osvobozovacích bojů. Zájemci uvidí třeba helmu generálporučíka Tomáše Sedláčka nebo německé zbraně. Přinášíme také seznam muzeí s válečnou tématikou.

Dobové fotografie, zvukové záznamy a dokumenty vám nabízí speciální web Českého rozhlasu 2. světová válka.

Související článek:
Praha ve čtvrtek opět zažila boj o budovu Českého rozhlasu

Ivana Solničková, Julie Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme