176 požárů, několik zranění i pád ze skály. Hasiči a záchranáři vystavili účet za novoroční oslavy

Oslavy příchodu nového roku byly v Česku spíše poklidné, živěji bylo na jižní Moravě. Hasiči vyjížděli k 176 požárům, což bylo o 27 víc než loni. Většinu z nich způsobila zábavní pyrotechnika, třeba v Olomouckém kraji ale hořely jen odpadkové koše a kontejnery. V nemocnici skončilo několik dětí po požití alkoholu a lidé, které výbuch zábavní pyrotechniky připravil o prsty. Jeden člověk zemřel v Dolních Beřkovicích po srážce vlakem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči při novoročních oslavách v Praze. | Foto: HZS Praha

Jihomoravští hasiči od silvestrovských 20.00 do 4.00 evidují 30 událostí, loni jich bylo 14. Požárů bylo 17, ještě před půlnocí hořel rodinný dům ve Svatobořicích-Mistříně na Hodonínsku. Záchranáři často ošetřovali pacienty, kteří v opilosti upadli, a způsobili si tak zranění. Tři děti se na jižní Moravě během silvestrovského veselí přiotrávily alkoholem, stav jednoho z nich dokonce vyžadoval napojení na řízenou ventilaci. Do nemocnice záchranáři vezli také opilou čtrnáctiletou dívku z krkonošského Špindlerova Mlýna.

V Praze začátek nového roku oslavilo v centru Prahy několik tisíc lidí, především cizinců. Hasiči silvestrovskou noc hodnotí jako poklidnou, zasahovali u 46 požárů, z nichž 44 bylo od pyrotechniky. Přelom roku byl pro hasiče klidný také třeba v Královéhradeckém nebo Zlínském kraji. Tam po půlnoci do 6.00 ráno museli jen k jednomu požáru odpadního koše. „Za poslední čtyři roky se jedná o nejklidnější vstup do nového roku,“ uvedl mluvčí hasičů Zlínského kraje Roman Žemlička. V Klecanech u Prahy ještě před půlnocí způsobil požár autobazaru škodu 1,4 milionu korun.

Konec roku slavily v centru Prahy tisíce lidí. Václavské náměstí patřilo tradičně pyrotechnice

Číst článek

Celorepublikově 176 požárů od 20.00 na Silvestra do 6.00 ráno je víc i proti předloňsku, kdy jich bylo 113. „Za většinou těchto požárů stály dělobuchy, světlice a další pyrotechnické ́radůstky ́, kterými si lidé zpříjemňují příchod nového roku,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Zaoralová. Průměrně hasiči vyjíždějí ke 47 požárům za den. Tradičně nejvíc silvestrovských požárů bylo ve velkých městech.

Ještě před půlnocí vyjížděli záchranáři k nehodě v pražské Bělehradské ulici, kde auto srazilo dvě chodkyně. Šestatřicetiletá žena utrpěla vážný úraz hlavy a byla v umělém spánku, jedenapadesátiletá chodkyně měla poraněnou hlavu a končetiny. Řidička z místa ujela, policie ji později zadržela v Korunní ulici, kde havarovala. Dechová zkouška na alkohol u ní byla podle policistů pozitivní.

Několik lidí se zranilo při odpalování zábavní pyrotechniky. V Praze a v Ústeckém kraji měli kvůli takovým úrazům záchranáři shodně deset výjezdů, v jižních Čechách osm. Ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku vybuchl muži dělbuch v ruce a lékaři mu museli amputovat většinu prstů na pravé ruce. Na Mělnicku jeli záchranáři pro člověka, kterému petarda amputovala několik prstů ruky. Vážné poranění ruky utrpěl při výbuchu petardy sedmnáctiletý muž ve Vrchlabí na Trutnovsku.

„Při manipulaci se zábavní pyrotechnikou utrpěl devastující poranění části dlaně a tří prstů se ztrátou několika článků prstů,“ popsal poranění 31letého muže v Poniklé na Semilsku mluvčí Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Michael Georgiev. Na Mostecku záchranáři po půlnoci vyjeli k Medvědí skále k pádu třicetiletého muže, s vážným zraněním skončil v nemocnici.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme