Oslavy porážky nacismu vyvrcholily vojenskou přehlídkou

V Česku vyvrcholily oslavy 60. výročí konce 2. světové války na pražské Letné vojenskou přehlídkou historické i současné bojové techniky. Plání pochodovali členové českých historických klubů ale také spojeneckých států, které osvobodily Československo v roce 1945. Defilé tak bylo holdem těm, kteří bojovali a umírali před 60 lety za naši svobodu. V rámci něho se poprvé veřejnosti představily i nové stíhačky gripen. Vyvrcholení oslav 60. výročí konce 2. světové války přihlíželi z tribuny veteráni, vojáci i prezident Václav Klaus a ministr obrany Karel Kühnl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

defilé na Letné bylo holdem hrdinů války

defilé na Letné bylo holdem hrdinů války | Zdroj: ČTK

Vyvrcholení oslav 60. výročí konce 2. světové války na pražské Letenské pláni v neděli nezaujalo jen dospělé, ale i malé diváky. Průvod zahájili vlajkonoši s prapory vítězných mocností, Slovenska, Rumunska a některých nástupnických států Sovětského svazu. Za nimi pochodovala vojenská hudba, českoslovenští Sokolové, legionáři z Ruska a prvorepubliková armáda. V hlavní části defilé návštěvníci viděli techniku vítězných států druhé světové války. Doslova několik centimetrů od nich projížděly mohutné sovětské tanky, rumunské obrněné transportéry a polská bojová technika. Britská a americkou armáda, zastupovaly desítky džípů, nákladních aut a motocyklů.

Pražané a návštěvníci hlavního města při přehlídce poprvé viděli nové stíhačky Jas-39 Gripen. Nad hlavami zhruba 150 tisíc diváků na Letenské pláni proletěly dvě nové stíhačky gripen. Byl to zlatý hřeb vojensko-historické přehlídky. Prvních šest gripenů z celkem 14 bude od června zařazeno do výzbroje české armády. Nahradí zastaralé sovětské MiG-21, které chránily náš vzdušný prostor v uplynulých 30 letech. Ještě před gripeny se nad Letenskou plání prohnaly vrtulníky Mi-17 a Mi-24 a podzvukové letouny L-39 Albatros a L-59 Alca.

Akce na Letné pokračovala odpoledne koncerty na třech pódiích - americkém, ruském a českém. Posluchačům hrál orchestr 5. amerického sboru dislokovaného v Německu, jejich kolegové z Ruské baltské námořní flotily a Ústřední hudba Armády České republiky. Iniciátor akce Václav Marhoul odhadl, že na defilé dnes přišlo okolo 200 tisíc diváků.

Defilé na Letné ale nebylo jedinou nedělní akcí v hlavním městě k oslavě konce války. Na čtyři stovky učinkujících v dobovém ošacení i unifomách českého četnictva, policie, vládního vojska a samozřejmě také jednotek SS i vojáků generála Andreje Vlasova. A také tanky, obrněné transportéry a další vozidla. To všechno bylo k vidění na náplavce u pražského Branického mostu na akci nazvané Barikáda 2005. Vrcholem byl boj o barikádu jako typická scéna evokující Pražské povstání v květnu 1945.

Asi deset tisíc lidí včera přišlo k budově Českého rozhlasu v Praze. Přitáhla je rekonstrukce bitvy o rozhlas, která se odehrála 5. května 1945. Zájemci byli z téměř celé republiky. Více se dočtete ZDE.

Oslavy výročí konce druhé světové války v neděli končí v hlavním městě ohňostrojem na pražském Střeleckém ostrově. Posluchači Českého rozhlasu Regina ho budou moci v půl desáté večer sledovat i s hudebním doprovodem.

Více k tématu najdete na speciálním webu Českého rozhlasu - 60. výročí konce 2. světové války.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme