Osm bitevníků L-159 armáda zatím prodávat nebude, nabídky byly nízké

Armáda osm bitevníků L-159 zatím prodávat nebude, ministerstvo obrany dnes nabídku stáhlo. O letouny se ucházeli čtyři zájemci. Ministerstvo obrany počítalo s tím, že za jeden stroj získá desítky milionů korun a celkem za osm strojů inkasuje kolem čtvrt miliardy. Nabídky však byly v řádu milionů korun za kus. Resort teď bude hledat jiný způsob prodeje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výcvikový letoun L-159B

Výcvikový letoun L-159B | Foto: Aero Vodochody

Veřejnou soutěž na prodej osmi bitevníků vyhlásilo ministerstvo obrany na konci října loňského roku.

Nabídku mohly podat jenom firmy registrované na území České republiky s licencí k obchodování s vojenským materiálem. Podle podmínek musely letouny vyvézt za hranice, nebo je do roku 2015 zničit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prodeji bitevníků L-159 mluvil na Radiožurnálu redaktor Petr Medek.

Do soutěže se původně přihlásilo dvanáct firem, konečnou nabídku však podaly jenom čtyři. Nabídky ovšem byly podle ministerstva obrany nízké, a tak byla soutěž zrušena. Armáda teď bude rozhodovat co dál.

„Nadále platí, že letouny L-159 uložené v Aeru Vodochody jsou pro ministerstvo obrany nepotřebné, že se jich budeme chtít zbavit a v tuto chvíli se hledá cesta, nebo spíš způsob, jak to udělat. Mělo by být rozhodnuto v nejbližších dnech nebo týdnech,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Možností je několik. Buď soutěž vyhlásit znovu, nebo třeba oslovit přímo firmy, které se do soutěže přihlásily, s tím, aby svoji nabídku upravily.

Česká armáda nakoupila 72 bitevníků L-159 zhruba před deseti lety, využívá jen polovinu. Zbytek stojí v hangárech Aera Vodochody. Jejich uskladnění a konzervace stojí stát 30 milionů korun ročně.

Loňskou nehodu letadla L-159 na Kolínsku způsobilo selhání pilota

Číst článek

Třeba Jan Dědický ze společnosti STV Group, která měla o bitevníky L-159 zájem, Radiožurnálu řekl, že podle něj armáda soutěž vyhlásí znovu.

Společnost THT Ostrava, která něla o bitevníky také zájem, uvedla, že už měla podepsanou smlouvu na prodej letadel zahraničnímu zájemci. Na zrušení tendru má však podle nich ministerstvo právo.

O letadla má zájem i Irák

Peníze za nákup letadel, které by případný úspěšný zájemce zaplatil, by zřejmě nebyly poslední investicí. Letadla jsou zakonzervovaná ve speciálních hliníkových fóliích, aby nekorodovala a motory mají nalétáno už celkem dost letových hodin, takže by se musela udělat celková generálka strojů.

Podle viceprezidenta Aera Vodochody Petra Kudrny by se musela udělat hlavně hlubší údržba motorů. Její cena by se podle něj pohybovala kolem 400 tisíc dolarů, v přepočtu tedy skoro osm milionů korun.

V dohledné době by se armáda mohla z celkového počtu bitevníků L-159 zbavit osmi, o které má zájem Irák. Ten chce kromě nových letadel i čtyři starší stroje, ovšem dvoumístné. Armáda má však ve skladu jenom jednomístné verze, které musí přestavět. K tomu použije osm letadel, ze kterých udělá čtyři dvoumístné bitevníky.

Česká armáda používá L-159 především k leteckému výcviku, při němž se připravuje nová generace pilotů. Po výcviku mohou být piloti přeškoleni na nadzvukový letoun JAS-39 Gripen. Druhým úkolem L-159 je přímá letecká podpora pozemních sil, což znamená ničení pozemních cílů, jako jsou tanky, obrněná vozidla a další pozemní objekty.

Grafický profil českého bitevníku L-159 ALCA se základními technickými parametry | Foto: ČTK

Petr Medek, Veronika Neprašová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme