Osm tisíc stížností, rozpočet téměř 110 milionů korun. Ombudsmanka předložila výroční zprávu

Úřad veřejného ochránce práv loni řešil kolem osmi tisíc stížností a hospodařil s rozpočtem téměř 110 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy za rok 2014. Poslance petičního výboru s ní dnes seznámila ombudsmanka Anna Šabatová. Výbor poté doporučil sněmovně výroční zprávu schválit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ombudsmanka Anna Šabatová | Foto: Adam Kebrt | Zdroj: Český rozhlas

Zpráva úřadu ombudsmana je podle místopředsedy petičního výboru Jiřího Junka z KDU-ČSL rozsáhlá a podrobná.

„S některými konkrétními případy, které řešila ochránkyně práv, nemusíme třeba vnitřně souhlasit, ale z pohledu věcné správnosti, podrobnosti a odůvodnění svých názorů je zpráva vyčerpávající a zcela v pořádku,“ upřesnil Junek.

Na úřad přichází podle Šabatové nejvíc podnětů z oblasti sociálního zabezpečení. Z osmi tisíc podnětů, které úřad loni řešil, jich bylo téměř 1300.

„Jedna z oblastí, kde se nám podařilo dosáhnout systémového úspěchu, je takzvané vyčíslení přeplatku. Úřad udělá chybu v neprospěch instituce a chce to po občanovi zpátky,“ popsala Šabatová a dodala:

„Do určité doby to opravdu úspěšně vymáhali. My jsme tuto praxi označili za nesprávnou, protože pokud tam není žádné zavinění, ani nepřímé, ani nedbalostní, tak se domníváme, že člověk nemůže nést tu tíhu.“

Anna Šabatová | Foto: Český rozhlas

Jana Čermáková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme