Osmičlenná rodina iráckých uprchlíků se chce vrátit z Brna do vlasti

Osmičlenná rodina iráckých uprchlíků, která před několika týdny přijela do Brna, se rozhodla k návratu do Iráku. Uvedl to nadační fond Generace 21, který přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku do Česka organizuje. Fond také odložil žádost o přidělení bytů rodinám uprchlíků v Jihlavě. Zdůvodnil to tím, že Iráčané ubytovaní v Okrouhlíku u Jihlavy nejsou spokojeni s vyhlídkami na budoucnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příjezd druhé skupiny iráckých křesťanů do Okrouhlíku u Jihlavy

Příjezd druhé skupiny iráckých křesťanů do Okrouhlíku u Jihlavy | Foto: Michal Malý

Důvodem rozhodnutí této rodiny je podle fondu to, že prarodičům se „zoufale stýská a chtějí umřít v rodné zemi. Vzhledem k silným rodinným vazbám s nimi chce odjet celá rodina.“

Nespokojení se svou budoucností jsou i někteří iráčtí křesťané z Okrouhlíku u Jihlavy.

„I přes intenzivní dialog důvody skutečně neznáme a vlastně ani nevíme, jak si svou budoucnost představují,“ uvádí Generace 21 na svém webu.

„Nevíme, zda opustí Českou republiku a pokusí se usadit v jiné členské zemi EU, zůstanou v ČR a vystoupí přitom z programu NF G21, nebo zda se vrátí do Iráku.“

„Oni si musejí požádat o vrácení pasů, které jsou uložené u českého státu,“ říká mluvčí Generace 21 Martin Frýdl, co teď musejí uprchlíci udělat, aby mohli Českou republiku opustit.

„A v okamžiku, kdy dostanou pasy zpátky, tak pak mohou vycestovat z České republiky. Je to otázka dnů nebo několika málo týdnů. Záleží skutečně na technickém procesu.“

Nadační fond z tohoto důvodu odložil podání žádosti o přidělení bytů rodinám uprchlíků v Jihlavě.

Mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis Českému rozhlasu potvrdil, že rada města žádnou žádost o přidělení bytů zatím neřešila.

„Na zasedání rady města Jihlavy se očekávalo, že budou na stůl položeny žádosti o byty, což se nestalo. Jihlavská radnice dosud nemá oficiální informace o tom, co se vlastně s uprchlíky bude dít. Město Jihlava nevstupuje do jejich rozhodnutí, kde hodlají pokračovat ve svém životě,“ popisuje.

Česká vláda schválila přesídlení 37 křesťanských rodin z Iráku, celkem 153 lidí, loni v prosinci.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme