OSN: Český drogový trh ovládly mobily a počítače

Česká republika se stává ohniskem virtuálního obchodu s drogami. Uvádí to v noci zveřejněná zpráva Organizace spojených národů s odkazem na informace české policie. Podle ní naše bezpečnostní složky nestačí držet krok s novými technologiemi využívanými k drogovým obchodům. OSN také ostře kritizuje legalizaci takzvaných měkkých drog a dostupnost efedrinu v České republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

drogy | Foto: Jan Rosenauer

Organizace spojených národů ve své zprávě uvádí, že si jednotlivé státy vykládají boj proti drogám po svém. Mezinárodní výbor pro kontrolu drog proto vyzývá evropské země, aby protidrogovou politiku co nejdříve sjednotily.

Podle ředitele Informačního centra OSN Andrease Nicklische by uvolnění legislativy v této oblasti mohlo mít dalekosáhlé následky. "Na základě všech informacích dostupných našemu výboru se domníváme, že postavit marihuanu na úroveň alkoholu nebo tabáku by byla historická chyba. Rada si proto v této souvislosti velmi pochvaluje úsilí, které vynakládá Česká republika k dodržení mezinárodní úmluvy o kontrole drog," uvedl Nicklish.

Drogy se stále častěji prodávají prostřednictvím mobilních telefonů nebo po Internetu. Policie a specializované organizace jsou téměř bezmocné. "Do té hry se může zapojit prakticky kdokoliv. Všechny informace o prodeji drog, nákupech, sjednávání smluv a o místech výroby jsou dostupné na základě jediného anonymního kliknutí myši na počítači," říká Andreas Nicklish.

Podle něj je nyní zapotřebí, aby státy OSN vytvořily společnou vysoce vybavenou jednotku, která bude nový typ zločinu potírat. Evropské země by také měly sjednotit zákony a sepsat novou úmluvu proti virtuální kriminalitě.

Mezinárodní výbor pro kontrolu drog kritizuje také dostupnost efedrinu v České republice. Hlavní látka k výrobě české drogy - pervitinu se dá údajně sehnat v Česku velmi jednoduše. Tím podle ředitele Andrease Nicklische narůstá i spotřeba taneční drogy extáze.

"Problém spočívá v tom, že efedrin, z něhož se pervitin vyrábí, je v České republice legálně vyráběnou látkou. Navzdory tomu, co policie označuje za velmi striktní opatření, neustále dochází k úniku této látky na černý trh," říká Nicklish. Podle zprávy se u nás objevilo mnoho případů, kdy se ze skladů firem ztratily desítky kilogramů efedrinu. Jen předloni policie odhalila čtrnáct tajných laboratoří na výrobu pervitinu.

František Lutonský, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme