OSN chce změnit pohled lidí na násilí páchané na ženách

Dnes je mezinárodní den za odstranění násilí páchaného na ženách. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun oficiálně zahájil celosvětovou kampaň, která si klade za cíl ukončit násilí páchané na ženách. Tajemník vyzval muže všech věkových kategorií a ze všech států, aby se ke kampani připojili a pomohli tento cíl uskutečnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domácí násilí | Foto: www.stopnasili.cz

Podle Michala Broži, vedoucího Informačního centra OSN v Praze až 70 procent žen zažije během svého života nějakou formu násilí: "Přitom je nutné vzít v úvahu, že pachateli jsou často lidé velice blízcí, příbuzní nebo manželé. Domácí násilí je vůbec tou nejrozšířenější formou zneužívání žen všude na světě bez rozdílu. Je jedno jaké náboženství nebo režim v těch zemích existuje."

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové kampani OSN proti násilí na ženách mluvil na Rádiu Česko Michal Broža, vedoucí Informačního centra OSN v Praze.

Kampaň OSN je dlouhodobá a potrvá až do roku 2015. "Mnoho lidí a mluvíme zejména o mužích se na problém dívá jako na něco, co neexistuje , nebo to jako problém nevnímají. Výsledkem toho je, že o spoustě případů násilí na ženách nevíme, protože ony se to bojí nahlásit, protože se bojí toho, že budou středem posměchu a že to přece žádný problém není, vysvětluje Broža.

Cílem kampaně proto bude přijímání příslušných zákonů v jednotlivých zemích, zlepšení sběru statistických dat o násilí páchaném na ženách a také snaha změnit myšlení lidí: "Výrazně bychom měli v rámci kampaně posílit obecné povědomí o této problematice a aktivizovat občanskou společnost. Nesmíme zapomenout na problematiku sexuálního násilí v ozbrojených konfliktech," dodává Broža.

Lenka Rafaelová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme