Osobní ochrana Melčáka stála podle Johna 2,5 milionu korun
Přes 2,5 milionu korun za 2 roky. Tolik stála osobní ochrana bývalého poslance Miloše Melčáka, který od ČSSD přeběhl k vládě, v níž v minulém volebním období měla většinu ODS, a umožnil tak její existenci. S informací, kterou zveřejnil ministr vnitra Radek John dnes přišel deník Právo.
Bývalý ministr vnitra Ivan Langer tvrdil, že na informaci, kterou dnes Právo zveřejnilo, veřejnost nárok nemá.
„Veřejnost nemá právo vědět, kdo je v ochranném režimu, komu byla ochranka přidělena, pokud to není ústavní činitel. V případě pana Melčáka to byla tak otevřená záležitost, že tady už není co skrývat. Všichni vědí, že to byla účelová záležitost daná tehdejší politickou situací,“ říká bývalý ministr vnitra a předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost František Bublan z ČSSD.
Kratší dobu byli hlídáni i další přeběhlíci - Michal Pohanka a Evžen Snítilý.
„U svědků při soudním procesu nebo vyšetřování by se to zveřejňovat nemělo, protože jim jde skutečně o život nebo bezpečí jejich rodiny. Tam je to přísně utajovaná informace,“ říká Bublan.
Policie v podobných případech musí nejprve vyhodnotit situaci, na základě které získá ohrožený člověk nárok na ochranku. Je to v případech výhrůžek, mailů nebo sms zpráv. Pokud policie dospěje k názoru, že je třeba ochranu udělat, tak věc předá ministrovi, který žádost podepíše.
Nárok na přidělení osobní ochrany mají ve Velké Británii členové královské rodiny, automatický nárok mají i bývalí premiéři a také významní a důležití ministři. Kdo konkrétně z ministrů a kolik osobní ochrana státní pokladu stojí není známo, tyto informace nepatří mezi veřejné.
Je znám účet za ochranu bývalého premiéra Tony Blaira, ročně vyjde státní pokladnu na 250 tisíc liber ročně, což je v přepočtu asi 7,5 milionu korun.
Asi nejznámější střeženou osobou kromě královské rodiny je spisovatel Salman Rushdie.