Osobní údaje sta milionů lidí unikly ze sítě Facebook

Osobní údaje sto milionů lidí unikly ze sociální sítě Facebook. Hackerovi se podařilo shromáždit citlivé údaje a vyvěsit je na internet, odkud si je může stáhnout kdokoli. Jediný soubor tak obsahuje například e-mailové adresy nebo mobilní telefony pětiny uživatelů Facebooku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sociální síť Facebook | Foto: Tomáš Adamec

Podle šéfredaktora internetového serveru Root.cz Petra Krčmáře hacker stáhl pouze volně přístupné údaje těch, kdo si nenavolili bezpečnostní nastavení tak, aby data byla nedostupná.

„Existuje rozhraní, které umožňuje z Facebooku získávat různé informace, u kterých uživatelé dovolili jejich šíření. Tohle je jeden z prvních případů, kdy někdo takhle masově stáhl data od tolika uživatelů a zveřejnil je v jednom velkém balíku. Problém je v tom, že řada uživatelů vůbec netuší, že informace jsou odněkud dostupné,“ uvedl Krčmář.

Mnoho z uživatelů také neví, že jejich osobní informace může někdo snadno zneužít.

„V tomhle případě je možné data zneužít různým způsobem. Lidé ví, co kdo píše na Facebook, ví kde se pohybují. Existují třeba teorie, že by toho mohli využívat zloději, kteří vykrádají byty a zjistí, kdo a kdy odjíždí na dovolenou. Existují už i případy, kdy někdo tyto informace zneužil v nečistém marketingu,“ dodal Krčmář.

Petr Medek, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme