Musíme se připravit na těžké časy. Ubránit se působení Číny bude výzvou, míní diplomat Šedivý

Politik a diplomat Jiří Šedivý působil jako ředitel Ústavu mezinárodních vztahů, ministr obrany ve vládě Mirka Topolánka, ale také ve významných funkcích ve strukturách NATO.

osobnost plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odborníka na obranné plánování a bezpečnostní politiku si lidé běžně pletou s jeho jmenovcem, bývalým náčelníkem generálního štábu Armády ČR.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Osobnosti Plus je Jiří Šedivý

„Tomu se vždy jen zasměji. Například teď se to objevilo na Aktuálně v souvislosti s mou novou funkcí zvláštního zmocněnce pro odolnost a nové hrozby. Pod tím byl titulek, že budu bojovat s dezinformacemi s fotkou generála Šedivého. Tak jsem jim na facebooku poděkoval za první dezinformaci, kterou mohu vyvrátit,“ komentuje s úsměvem.

Očanská soudržnost

Nejasně znějící název své funkce na ministerstvu zahraničí vysvětluje host Osobnosti Plus existencí střetů, které v dnešní době probíhají a které ovšem stojí hluboko pod klasickými formami vojenských, respektive fyzických konfliktů. Jeho snahou bude proto zvyšovat schopnost společnosti vydržet nápor takového útoku.

Rusko vyhostilo slovenského diplomata. Do 48 hodin musí opustit zemi

Číst článek

Tato odolnost má podle něj mnoho aspektů, které se týkají ochrany kritické infrastruktury nebo zvládání klimatických změn.

„Myslím, že nejdůležitější je odolnost společnosti. Ta se odvozuje od určité soudržnosti, od vzájemné důvěry mezi občany a od schopnosti nenechat se zblbnout. To znamená nepřijímat fámy, dezinformace, fake news,“ uvádí.

Národní odolnost

Šedivý odmítá názor, že by mohlo jít o jistou ‚propagandu dovnitř‘. „Byl bych rád, kdyby tu vznikl na základě strategií a konceptů, které již existují, jako například Audit národní bezpečnosti, také koncept národní odolnosti. Vidím to jako přípravu společnosti na těžké časy. Jakýsi společenský teambuilding,“ říká. Důvodů, proč je nutné posilovat důvěru a soudržnost, je prý celá řada.

„Nejde jen například o klimatickou změnu a její dopady, nedostatek vody a půdní krize. Ale s ní budou samozřejmě souviset i mnohem intenzivnější tlaky na migraci. Dalším momentem je působení nejrůznějších cizích mocností jako Rusko, se kterým už máme své zkušenosti. V dlouhodobém horizontu se ale také vynořuje Čína, a to bude velká výzva.“

Lucie Vopálenská, Kateřina Tesařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme