Česko-slovenské osobnosti vyzývají vlády obou zemí: otevřete hranice, epidemii máme pod kontrolou

Skupina českých a slovenských osobností vyzvala českou a slovenskou vládu, aby společně otevřely hranice mezi oběma zeměmi pro občany obou zemí. Ve středu to sdělil ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. V pozadí Magda Vašáryová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vedle Žantovského se pod text výzvy podepsali například bývalá diplomatka Magda Vášaryová, bývalý slovenský ministr kultury Ladislav Snopko, novinář Milan Šimečka, politik Libor Rouček nebo ekonom Radek Špicar.

Státní hranice se všemi sousedy by se měly plně otevřít od července, uvedl Petříček

Číst článek

Píší, že společný příklad by pomohl dodat odvahu i dalším zemím při postupném obnovování Evropy bez hranic pro všechny její občany.

Dopis Žantovský zaslal premiérovi a ministru zahraničí České republiky, dopis stejného znění dostali i premiér a ministr zahraničí Slovenska. Signatáři dopisu v něm uvádějí, že Česko a Slovensko patří mezi země, které se s nákazou koronaviru vyrovnaly nejúspěšněji.

Dlouhodobá historie

„V obou zemích je nyní epidemie podle vyjádření vládních představitelů a kvalifikovaných odborníků pod kontrolou. Dlouhodobým historickým, ekonomickým, kulturním i mezilidským vztahům mezi oběma zeměmi by odpovídalo, kdyby to byly právě ony, které si jako první navzájem otevřou své hranice pro občany druhé země, pochopitelně při dodržování všech platných vnitrostátních opatření,“ píší v dopise.

Podpis pod něj připojili také muzikant Vladimír Merta, hudebník a organizátor festivalu Pohoda Michal Kaščák, herec Milan Lasica, režisér Břetislav Rychlík, kazatel Daniel Pastirčák, spisovatel Jáchym Topol, psychoterapeutka Jitka Vodňanská a předseda občanského sdružení Srdcom doma Samuel Zubo.

Podle aktuálních rozhodnutí vlády nemohou Češi cestovat do sousedních zemí jako turisté či na nákupy, mohou však v některých případech jet za prací či na návštěvu své rodiny.

Podle informací na webu ministerstva zahraničí třeba do Rakouska je možné cestovat s negativním testem na covid-19 ne starším než čtyři dny; není ale povoleno ubytování v hotelích za turistickým účelem. Pokud lidé Rakouskem jen bez zastávky projíždějí, je třeba to doložit třeba dostatkem paliva v nádrži, pak nemusí předkládat test ani jít do karantény.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme