Ostatky Němců zabitých u Dobronína chtějí příbuzní pohřbít v Jihlavě

Vyšetřování poválečného excesu u Dobronína na Jihlavsku, při kterém bylo zabito nejméně dvanáct místních Němců, spěje pomalu ke konci. Česká policie posílá příbuzným zabitých Němců výsledky DNA testů. Zatím takovou zprávu dostali příbuzní čtyř obětí a další ji očekávají v nejbližších dnech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrob u Dobronína byl odkryt v srpnu 2010 | Foto: Teresa Babková

Několikastránková zpráva od české policie, v níž se potvrzuje identita zabitých Němců, se dále ptá, jak s kosterními ostatky naložit. Příbuzní se mají rozhodnout, zda je chtějí pohřbít v Německu, nebo zda si přejí, aby byly pozůstatky pohřbeny prostřednictvím obecního úřadu v Dobroníně.

Johann Niebler, který je mluvčím příbuzných, vylučuje první variantu – Německo. Jenže vylučuje také druhou možnost, kterou jim české úřady nabízejí, tedy Dobronín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Pavel Polák mluvil se zástupcem příbuzných Johanem Nieblerem o tom, co se stane s ostatky Němců zabitých u Dobronína

„Z mého pohledu by bylo možné pohřbít ostatky v Dobroníně. Ale skutečnost je taková, že v obecním zastupitelství jsou rozdílné názory, pro i proti. I lidé v Dobroníně se na uložení ostatků na jejich hřbitově dívají rozdílně. Myslíme si, že není dobré, abychom tímto způsobem vnesli do obce nějaký konflikt. Také si nepřejeme, aby náš náhrobek v Dobroníně někdo ničil. Proto chceme jít do Jihlavy,“ vysvětluje.

Jihlavský hřbitov je tak nejpravděpodobnějším místem, kde budou kosti z Budínky uloženy. Příbuzní zabitých Němců si tam chtějí pronajmout hrob na deset let.

„Vybrali jsme si Jihlavu, protože tam nevidíme mezi obyvateli žádný odpor, ani nám nikdo neurčuje, jak velký má být kříž na náhrobku. V Jihlavě jsou už pohřbeni Němci a hrob tam mají také další cizinci,“ říká Niebler.

Své příbuzné by chtěli v Jihlavě pohřbít přibližně v létě. „Podle mých propočtů trvá opracovaní kamene a výroba kříže nejméně tři až čtyři měsíce. Potom by pohřeb mohl být v červenci nebo v srpnu. Dříve to určitě nebude,“ uvažuje.

Kosti objevené na louce Budínka u Dobronína dostávají jména

Číst článek

Zatím ale české úřady potvrdily identitu jen u čtyř osob. Podle Johanna Nieblera dostanou zprávu o výsledku testů DNA další příbuzní v nejbližších dnech.

Předpokládá, že i u nich bude prokázána genetická spojitost. „Nejméně u deseti osob by se mělo podařit určit identitu,“ doufá.

Nejasné zatím zůstává, kdo pohřební výlohy zaplatí. Zda to bude český stát, nebo zda je zaplatí samotní příbuzní.

Pavel Polák, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme