Ostravští zastupitelé se měli shodnout na primátorovi ze Spolu. Hnutí ANO odmítá, že by se postu vzdalo

V jednáních o podobě nové koalice v Ostravě je údajně dohoda na primátorovi, který by měl být z uskupení Spolu, a na početním rozdělení jedenácti míst v radě. Ve středu večer to potvrdily dva zdroje obeznámené s průběhem koaličního vyjednávání. Podle zdrojů hnutí ANO přijalo nabídku na více míst v radě a vzdalo se postu primátora. Předsedkyně klubu zastupitelů hnutí ANO Hana Tichánková to ale v sms zprávě pro iROZHLAS.cz popřela.

Aktualizováno Ostrava (Aktualizováno: 22:54 19. 4. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

radnice města Ostrava

V jedenáctičlenné radě by hnutí ANO mělo mít pět míst, uskupení Spolu tři zástupce a dvojblok Ostravaka a Starostové pro Ostravu by obsadil tři místa | Zdroj: Profimedia

„Ne, zatím taková nabídka nebyla přijata,“ reagovala Tichánková v sms na dotaz, zda klub přijal nabídku na více míst v radě, ale neobsadí post primátora.

Že nemáme většinu, jsme zjistili z médií. Ostravské ANO nám o odchodu neřeklo, říká Dohnal ze Spolu

Číst článek

Další koaliční jednání se v Ostravě podle středeční odpolední dohody mají uskutečnit ve čtvrtek v podvečer. Ostravské zastupitelstvo má zasednout příští středu.

V Ostravě se vedou jednání o podobě nové koalice, protože ta dosavadní se rozpadla kvůli štěpení ANO. V koalici byli ještě Spolu a Piráti. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu ztratila koalice většinu.

Osm zastupitelů včetně primátora Tomáše Macury původně zvolených za hnutí ANO utvořilo nový klub Nezařazení, který se nyní přejmenoval na JDETO!!!, a 13 zastupitelů zůstalo v původním hnutí ANO.

V posledních dnech o možném vzniku nové koalice jednalo hnutí ANO s uskupením Spolu, hnutím Ostravak, Starosty pro Ostravu a Piráty. Jednání ale nikam nevedla, protože se subjekty nedokázaly shodnout na rozložení sil v jedenáctičlenné městské radě ani na primátorovi.

Šéfka klubu ANO v sms pro @Radiožurnál a @iROZHLAS.cz informaci, že by se hnutí vzdalo postu primátora odmítla.

22:15 – 19. 04. 2023

3 8

Hnutí Ostravak, které v koaličním vyjednávání vystupuje v dvojbloku se Starosty pro Ostravu a má tak společně 12 mandátů, ve středu přišlo s nabídkou, že se vzdá jednoho místa v radě ve prospěch hnutí ANO.

Pět míst pro ANO

V jedenáctičlenné radě by tak hnutí ANO mělo pět míst, uskupení Spolu tři zástupce a dvojblok Ostravaka a Starostové pro Ostravu by obsadil zbývající tři místa. Hnutí ANO mělo návrh na navýšený počet míst projednat na svém klubu.

„Výsledek je v zásadě možný dvojí, a to že hnutí ANO akceptuje nabídku křesla v radě navíc a současně tedy sleví z požadavku na primátora, nebo ne,“ řekl po odpoledním jednání lídr hnutí Ostravak Lukáš Semerák.

Ostravský primátor Macura končí v ANO. ‚Ztratil jsem víru v možnost v hnutí ještě něco změnit,‘ napsal

Číst článek

Jaká bude konečná podoba koalice, ale zatím není zřejmé. Podle odpoledních vyjádření Dohnala i Semeráka účast Pirátů v případné koalici závisí na hnutí ANO.

Oba politici poukazovali na to, že ANO v jednáních postupovalo spolu s Piráty a je tedy jen na nich, zda nabídnuté místo navíc budou chtít přenechat Pirátům nebo si ho ponechají pro sebe.

Koalice je možná s Piráty i bez nich. Bez účasti Pirátů by měla většinu 34 mandátů, s Piráty by to byla převaha 37 hlasů. Jak široká bude koalice, zatím údajně není dořešeno. Ostravské zastupitelstvo má zasednout příští středu.

mik, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme