Ostravští asistenti přepravy zkontrolovali na 700 lidí. Odhalili černé pasažéry i lidi bez respirátorů

Rozsáhlá kontrolní akce ostravských asistentů přepravy odhalila v noci na sobotu v tramvajích nejen černé pasažéry, ale také cestující odmítající nosit respirátory. Asistenti přepravy, kteří v Ostravě fungují od roku 2017 a jejích úkolem je cestujícím pomáhat, za čtyři hodiny zkontrolovali 687 cestujících v 18 spojích. Z toho 129 lidí z přepravy vyloučili v souvislosti s chybějící jízdenkou či respirátorem.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozsáhlá kontrolní akce ostravských asistentů přepravy odhalila v noci na sobotu v tramvajích nejen černé pasažéry, ale také cestující odmítající nosit respirátory | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Nejčastějším důvodem pro vyloučení z přepravy byla jízda bez platné jízdenky. Vyloučeni byli i cestující, kteří cestovali MHD bez zakrytí dýchacích cest, a to i po upozornění a požádání o nápravu nebo dokonce i po odmítnutí darovaného respirátoru asistenty přepravy,“ řekla mluvčí Dopravního podniku Ostrava Tereza Šnoblová.

V pražské MHD ubývá černých pasažérů. Město chce neplatiče vymýtit úplně, pomáhají mu studenti

Číst článek

Asistenti přepravy jsou podle dopravce předstupněm revizorů. Ve spojích MHD mají cestujícím pomáhat, upozorňovat je na případné problémy. Na rozdíl od revizorů nedávají pokuty. Pokud narazí na cestujícího bez platné jízdenky, pomůžou mu se zakoupením. Pokud to odmítne, může jej asistent vyloučit z přepravy.

V noci na sobotu se asistenti, které doprovázeli strážníci, zaměřili na místa, v nichž se v noci pohybuje více lidí. Kontrolovali spoje v okolí Stodolní ulice. V době od pátečních 22.00 do sobotních 02.00 dvanáct asistentů přepravy a 15 strážníků kontrolovalo cestující v tramvajích v úseku mezi zastávkami Karolina a Křižíkova.

Už čtyři miliony zkontrolovaných

Generální ředitel a předseda představenstva DPO Daniel Morys sdělil, že v podobných akcích bude dopravce pokračovat. „Do konce tohoto roku plánujeme navíc ještě další minimálně dvě podobné akce. I podle ohlasu našich cestujících je evidentní, že práce asistentů je ceněná a přináší výsledky,“ řekl.

V těchto dnech jsou asistenti přepravy v Ostravě primárně nasazováni na dopravních uzlech, kde jsou nápomocni žákům přijíždějícím do města. Podávají informace k nákupům jízdenek. V terénu se zaměřují na stále širší tramvajové, autobusové i trolejbusové úseky, aby pokryli co nejvíce linek.

Aktuálně dohlížejí primárně například na linky číslo 1, 2, 4, 48, a 108. „V podniku je 57 asistentů přepravy. Od dubna 2017 do konce srpna 2021 už zkontrolovali téměř čtyři miliony pasažérů. Pomáhají nastupovat a vystupovat handicapovaným cestujícím a maminkách s kočárky, poskytují informace pro cestování a zároveň ve spolupráci s MPO dohlížejí na dodržování přepravních podmínek,“ uvedl Morys.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme