Společná hornická minulost. Rodiny mrtvých horníků z dolu ČSM dostanou od Ostravy 325 tisíc korun

Ostravští zastupitelé ve středu schválili dar Nadaci OKD ve výši 325 tisíc korun, který je určen pro rodiny pozůstalých po prosincovém neštěstí v dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Finanční dar má nadace rovnoměrně rozdělit mezi všechny postižené rodiny, každá dostane 25 tisíc korun.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovníci dolu ČSM Sever na Karvinsku.

Pracovníci dolu ČSM Sever na Karvinsku. | Foto: Michal Polášek | Zdroj: Český rozhlas

„K důlnímu neštěstí sice nedošlo v Ostravě, ale jsme region, který spojuje hornická minulost, a proto se nás neštěstí na dole ČSM ve Stonavě dotýká. Nemůžeme nahradit lidské životy, ale přispějeme nadaci, která rozdělí peníze jejich rodinám. Finanční prostředky pomohou zmírnit jejich složitou situaci,“ uvedl primátor Tomáš Macura (ANO).

Jeden ze zraněných horníků z dolu ČSM je stále v kritickém stavu, leží v ostravské nemocnici

Číst článek

Sbírky pro horníky

Veřejné sbírky spravovaly dvě organizace. Nadace OKD vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc postiženým rodinám bez ohledu na to, zda v nich byly děti, či nikoliv. Sbírka ještě trvá a skončit by měla čtvrteční půlnocí. Výtěžek chce nadace zveřejnit v pátek. Ve sbírce je více než 2,1 milionu korun. Do sbírky Spolku svatá Barbora určené přímo pro děti mrtvých horníků, která již byla uzavřena, lidé poslali přes čtyři miliony korun.

V úterý příspěvek pro Nadaci OKD schválili také krajští zastupitelé. Kraj přispěje částkou sto tisíc korun. Ostrava už v minulosti přispívala na různé humanitární účely, ať už postiženým městům, krajům či právnickým nebo fyzickým subjektům.

Neštěstí se stalo loni 20. prosince, když v hloubce kolem 880 metrů pod povrchem vybuchl metan. O život přišlo 13 horníků, z nichž bylo 12 Poláků a jeden Čech. Deset havířů bylo při výbuchu zraněno, jeden stále zůstává v nemocnici. Vynést z dolu se zatím podařilo jen čtyři mrtvé, devět těl dosud zůstává pod zemí.

Společnost OKD už zahájila ve spolupráci s firmami Alpex a Polalpex také vyplácení odškodného pozůstalým po hornících. Manželky a nezaopatřené děti havířů dostanou jednorázové odškodnění 240 tisíc korun na osobu. Budou dostávat také renty. Pozůstalí mají nárok i na úhradu přiměřených nákladů spojených s léčením nebo pohřbem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme