V Ostravě našli tři mrtvé bezdomovce. Jde patrně o první oběti silných mrazů

Silné mrazy, které v posledních dnech zasáhly Českou republiku, mají pravděpodobně první oběti. V Ostravě byli o víkendu a v pondělí nezávisle na sobě nalezeni tři mrtví bezdomovci, dva muži ve věku 34 a 43 let a padesátiletá žena. Informovala o tom mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková. Příčinu smrti musí potvrdit pitva, existuje ale podezření, že příčinou jejich úmrtí bylo právě počasí.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silné mrazy v Česku mají první oběti (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

„Muži byli nalezeni ležící na zemi ve venkovním prostoru pod mostem, žena pak v prostoru nákladové rampy u objektu,“ řekla Radiožurnálu policejní mluvčí. „Jednou z prověřovaných verzí je úmrtí z důsledku vlivu aktuálních klimatických podmínek na organismus.“ Vždy se jednalo o místa, kde se zdržují lidé bez domova.

Rekordní mrazy. Na několika místech spadla teplota pod minus 20 stupňů

Číst článek

Silné mrazy zasáhly Česko už před několika dny. V moravskoslezském kraji v noci klesají hluboko pod bod mrazu už od konce minulého týdne. Podle pracovníků Českého hydrometeorologického ústavu se v sobotu a v neděli noční teploty pohybovaly okolo minus deseti stupňů Celsia. Nejchladnější noc zatím zaznamenali z pondělí na úterý, když teplota klesla v Ostravě až na minus 14,5 stupně Celsia.

Mrazy budou pokračovat do konce pracovní části týdne. „Nejchladněji má být ve čtvrtek,“ řekl pracovník ČHMÚ Ostrava. Dodal, že záležet bude na oblačnosti. „Pokud bude zataženo, teploty budou kolem minus 15 stupňů Celsia. Pokud se vyjasní, mohou klesnout až k minus 20 stupňům,“ uvedl s tím, že v neděli už by se teploty měly pohybovat kolem nuly stupňů Celsia.

Příprava krizových nocleháren

Pracovníci nocleháren se proto na pravděpodobně nejchladnější období současné zimy pečlivě připravují. Očekávají větší zájem právě z řad bezdomovců. Navyšují kapacity. Otevřeny jsou i krizové noclehárny, které poskytují útočiště jen v nejchladnějším období roku. Celkem podle odhadů úřadů v Ostravě a nejbližším okolí žije asi 1000 bezdomovců.

Mrazy sužují i zvířata v zoo. Slonům musí ošetřovatelé mazat uši, ven se nechce ani tučňákům

Číst článek

Někteří bezdomovci noclehárny odmítají kvůli řádu, který tam musí dodržovat. „Nikam jít nechci, nepotřebuji dostat nějaké šatní vši a nebudu se tam s nikým hádat, tady mám klid,“ uvedla například žena, která už osm let žije v přístřešku v lesíku nedaleko Poruby.

Pracovníci nocleháren se proto na pravděpodobně nejchladnější období současné zimy pečlivě připravují. Očekávají větší zájem právě z řad bezdomovců. Navyšují kapacity. Otevřeny jsou i krizové noclehárny, které poskytují útočiště jen v nejchladnějším období roku.

Celkem podle odhadů úřadů v Ostravě a nejbližším okolí žije asi 1000 bezdomovců. Zdaleka ne všichni mají o služby nocleháren zájem. „Zájem lidí se bude postupně zvedat. Mrazy už trvají dlouho. Jsme i v terénu, tak víme, že venku ještě vydrželi ti, kteří mají přístřešek a mohou si rozdělat oheň,“ řekla Jana Petričková z ostravské Armády spásy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme