Pochybnosti a strach. Někteří ze zaměstnanců se bojí, že Liberty Ostrava výrobu neobnoví

Ostravská huť Liberty odložila středeční původně plánovaný návrat zaměstnanců zpátky do práce. Novým termínem je úterý 9. ledna. Většina zaměstnanců tak zůstává další týden doma s plnou náhradou mzdy. A s obavami, co bude dál.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liberty Ostrava

Zaměstnanci ostravské huti zůstanou doma až do úterý | Zdroj: Profimedia

Otec a syn, dva ze zaměstnanců huti. Mají strach. „Já jsem tady asi rok a půl, taťka od roku 1994. Taková katastrofální situace tady nikdy nebyla,“ říká mladší z nich. Nejistota je podle nich velká, i kdyby se provoz rozjel. Na jak dlouho by to bylo. „Je možné, že ty zakázky ani nebudou,“ dodává. Do práce se ale ve středu nevrátí a budou doma až do úterý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Martina Knitla

Není možné zatím zajistit pracovní podmínky v souvislosti se zastavením dodávek energií od firmy Tameh Czech.

„Pokračují od 3. do 8. ledna na takzvané jiné překážce na straně zaměstnavatele, a to dle zákoníku práce. V souladu s naším restrukturalizačním plánem obnovení provozu závisí na dosažení dohody se společností Tameh Czech,“ dodává mluvčí Liberty Ostrava Kateřina Zajíčková.

Posunutí návratu do práce se dalo čekat, potvrdil odborový předák v huti Petr Slanina. Věří, že už se to dál měnit nebude. „Předpokládáme nebo doufáme, že ten týden bude dostatečný prostor, aby došlo k nějakému rozuzlení,“ uvedl odborář.

Čtvrt miliardy. Tameh dluží státní těžební firmě OKD za uhlí, ta má pohledávky pojištěné

Číst článek

Doma dál zůstávají také zaměstnanci firmy Tameh Czech, která je v úpadku a už požádala soud o povolení reorganizace. To znamená, že by mohla na rozdíl od konkurzu upravit a přizpůsobit svou výrobu a pokračovat dál. Svou situaci zdůvodnila tím, že jí huť dluží dvě miliardy korun.

Do práce dál chodí v obou firmách jen malá část zaměstnanců kvůli zajištění nezbytné údržby.

Audiozáznam celé reportáže si můžete poslechnout v úvodu článku.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme