Problém Ostravské univerzity. Nesmí přijímat nové studenty do programu všeobecné lékařství

Lékařská fakulta Ostravské univerzity nebude moci přijímat nové studenty do magisterského programu všeobecného lékařství. Důvodem je její nedostatečné personální obsazení. Dosavadní posluchači mohou ve studiu pokračovat. Rozhodla o tom ve čtvrtek nepravomocně na svém mimořádném zasedání rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství. Fakulta se může odvolat. Sdělil to ředitel kanceláře úřadu Jiří Smrčka.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 14:59 9. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařská fakulta Ostravské univerzity

Lékařská fakulta Ostravské univerzity | Foto: Alexandr Satinský / Mafra | Zdroj: Profimedia

„Rozhodnutí znamená, že Ostravská univerzita nemůže přijímat uchazeče ke studiu magisterského studijního programu všeobecné lékařství. Stávající studenti mohou pokračovat ve studiu na základě dosavadní akreditace, která je platná do 31. prosince 2024,“ uvedl Národní akreditační úřad pro vysoké školství (NAÚ) v tiskové zprávě.

Ostravská univerzita se může odvolat po doručení písemného rozhodnutí.

Úřad žádost o akreditaci magisterského studijního programu zamítl. „Důvodem pro neudělení akreditace je skutečnost, že studijní program nesplňuje standardy pro akreditaci daného typu a profilu studijního programu a není dostatečně zabezpečen po stránce personální,“ uvedl NAÚ v tiskové zprávě.

Ostravské lékařské fakultě hrozí, že nebude mít akreditaci. Není jisté, zda otevře pro nové mediky

Číst článek

Dál napsal, že personální složení podle věku, pracovních úvazků i kvalifikace vyučujících neodpovídá požadavkům. Základní teoretické předměty nemají dostatečné garanty, kteří by zajišťovali je i jejich rozvoj.

„Tyto závažné nedostatky bránící udělení akreditace v žádosti nadále přetrvaly i po vyjádření vysoké školy,“ dodal NAÚ. Podle jeho rady je fakulta ale schopna nedostatky s podporou institucí odstranit a v budoucnu akreditaci získat.

Rektor univerzity Jan Lata uvedl, že univerzita ještě před rozhodnutím požádala o přerušení projednávání žádosti o akreditaci programu Všeobecné lékařství na její Lékařské fakultě. „Vzhledem k přetrvávajícímu negativnímu hodnocení ze strany Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství se Ostravská univerzita rozhodla požádat o přerušení projednávání žádosti o udělení akreditace,“ vysvětlil důvody žádosti.

Fakulta do tohoto oboru tak letos nebude moci přijímat nové studenty a přijímací zkoušky na obor Všeobecné lékařství se neuskuteční. Stávajících studentů se situace nedotkne.

Akreditační úřad zastavil správní řízení s Ostravskou univerzitou, chyby u přijímacích zkoušek napravila

Číst článek

Deset let fungování

Lékařská fakulta Ostravské univerzity vznikla před deseti lety. Podle představitelů kraje je nezbytná a potřebná. Vystudovalo ji 3323 lidí, absolvovalo na ní 282 lékařů. Do vzniku a rozvoje fakulty se investovalo asi 642 milionů korun. Fakulta si už dřív vysloužila kritiku za pochybení při přijímání studentů. Výtky se týkaly i nedostatečného personálního obsazení.

Kvůli personální politice a špatné komunikaci odvolal v listopadu 2016 rektor Ostravské univerzity Jan Lata děkana lékařské fakulty Pavla Zonču. Rozhodnutí v červenci 2018 ostravský krajský soud zrušil a věc rektorovi vrátil. Média před koncem roku 2018 informovala o možných manipulacích při přijímání studentů. NAÚ loni v létě po prověření ve zprávě uvedl, že se při kontrole objevila pochybení.

Rada úřadu zahájila řízení o omezení akreditace. Letos v lednu ho ale zastavila s tím, že škola chyby z minulosti napravila. V červnu hodnoticí komise NAÚ schválení akreditace všeobecnému lékařství nedoporučila, rada se tak dnes sešla znovu. Mezitím se řeší problémy kolem odvolání

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme