V Ostravě byla nalezena nevybuchlá letecká puma. Lidé se po evakuaci opět vrátili domů

Pyrotechnici zneškodnili ve čtvrtek v podvečer v ostravské části Poruba nevybuchlou leteckou pumu z druhé světové války o hmotnosti zhruba 100 kilogramů. Evakuovaní lidé se tak po několika hodinách mohou vracet zpět domů. Uvedli to mluvčí radnice Martin Otipka a policejní mluvčí René Černohorský.

Praha (Aktualizováno: 19:39 9. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie na twitteru informovala, že jde o leteckou pumu z druhé světové války o hmotnosti 100 kilogramů (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„V 19.00 policejní pyrotechnici pumu zneškodnili na místě, odstranil z ní iniciační mechanismus. Torzo poté bylo naloženo na speciální vozík a bude odvezeno k totální bezpečné likvidaci. Vše se obešlo bez zranění, lidé se mohou vracet zpět domů,“ řekl Černohorský.

Policie na twitteru informovala, že jde o leteckou pumu z druhé světové války o hmotnosti 100 kilogramů. Na místě zasahovala jednotka pyrotechniků z Frýdku-Místku i Olomouce, ale pomáhali také hasiči a strážníci. Evakuována musela být více než tisícovka lidí, kteří v okruhu 600 metrů od nálezu pracovali, bydleli či se tam pohybovali. Vyklidit své kanceláře museli také pracovníci Domu sester, kde sídlí ředitelství Fakultní nemocnice Ostrava.

V souvislosti s nálezem munice policie uzavřela několik ulic - 17.listopadu, Nábřeží SPB, K Myslivně a Vřesinská, a to pro veškerou dopravu.

Mluvčí moravskoslezské policie René Černohorský uvedl, že letecká puma o velikosti 60 na 90 centimetrů se našla při kopání plynové přípojky mezi rodinnými domy ve čtvrtek okolo 10.00. Váží asi 100 kilogramů.

„Chtěla bych poděkovat všem, kteří se na úspěchu akce podíleli. A nebylo jich málo. My na radnici jsme pomáhali s evakuací škol a školek, pro imobilní občany jsme zajistili azyl v komunitním centru, kam je naši zaměstnanci dokonce pomáhali městské policii převážet. S Domovem Slunečnice jsme domluvili, že se postarají o lidi upoutané na lůžku, a naše pracovní četa tam potřebné vozila. Chci poděkovat policistům, hasičům a záchranářům, že jednali rychle a profesionálně. A především jsem ráda, že vše dobře dopadlo a lidé se mohli vrátit do svých domovů,“ uvedla starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová (ANO).

Pozůstatky po válce

Na Opavsku a Ostravsku jsou podobné nálezy časté. Okolím Opavy, částí Hlučínska a Ostravska postupovali na jaře 1945 vojáci Rudé armády a jednotek 1. čs. armádního sboru. Ostravsko-opavská operace byla jednou z nejvýznamnějších vojenských bitev druhé světové války na území tehdejšího Československa.

Pozůstatky po bojích se nacházejí dodnes. V roce 2013 například dělníci pracující na opravě historického Müllerova domu v Opavě narazili na leteckou pumu. Uzavřena byla proto i vedlejší hlavní výstavní budova Slezského zemského muzea.

Kvůli nálezu bylo evakuováno 400 lidí i z okolních objektů. V Ostravě-Svinově, kde byly také těžké boje, se o rok později našla letecká puma v areálu školy. Policie evakuovala 35 dětí a zaměstnanců školy.

piv, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme