Vedení Ostravy chce volit nového primátora v dubnu, zastupitelé ANO vyloučili stávajícího Macuru z klubu

Primátor Ostravy, který nahradí ve funkci Tomáše Macuru (dříve ANO), by měl být znám už v dubnu. Macuru, jenž v únoru opustil ANO, v úterý vyloučil ze svých řad klub zastupitelů tohoto hnutí. Macura koncem února oznámil, že do půl roku z funkce primátora odejde. Novinářům to řekla nová předsedkyně klubu a bývalá místostarostka obvodu Ostrava-Jih Hana Tichánková.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na primátora míří Tomáš Macura (ANO) s dvacetiprocentním náskokem

Bezprostředně po vyloučení z klubu Macura připustil, že nějaké signály o takovém postupu měl už před dnešním jednáním (ilustrační foto) | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA | Zdroj: Profimedia

O vyloučení z klubu rozhodli městští zastupitelé za ANO i v případě primátorovy náměstkyně Zuzany Bajgarové (dříve ANO). 

Důvodem k vyloučení byl podle Macury i Bajgarové fakt, že v prezidentské volbě podpořili Petra Pavla a nehlasovali pro šéfa hnutí Andreje Babiše. Řekli to po jednání klubu novinářům. Macura uvedl, že na funkci primátora na středečním jednání zastupitelstva rezignovat nehodlá.

Primátor Ostravy Macura do půl roku složí funkci primátora, s ním odejdou i dvě náměstkyně

Číst článek

„Zítřejší (středeční) zastupitelstvo města proběhne standardním způsobem. V této chvíli nejsme domluveni na změnách ve vedení města. Dohoda spočívá v tom, že proběhne oblastní sněm a oblastní sněm bude nominovat kandidáty do vedení města, takže očekáváme, že toto zastupitelstvo bude standardní, bez jakýchkoliv změn,“ uvedla Tichánková. Nové vedení by se podle ní mělo volit na dubnovém zasedání.

Klub zastupitelů hnutí ANO má aktuálně podle Tichánkové 17 členů místo původních 21. Z klubu byli vyloučení Macura a Bajgarová a dobrovolně z něho vystoupili náměstkyně Kateřina Šebestová a zastupitel Robert Čep. Podle Tichánkové se tak bude hledat nejen nový primátor, ale i obě jeho náměstkyně.

„Přispěla k tomu celková politická situace, která nastala po prohlášení vedení města, které vyjádřilo neloajalitu vůči hnutí ANO,“ zdůvodnila Tichánková vyloučení členů klubu. Konkrétnější nebyla. O aktuální situaci ale podle Tichánkové hnutí ANO zatím nejednalo se svými koaličními partnery.

Ostravská koalice

Na městské koalici se krátce po loňských komunálních volbách dohodlo ANO se Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Piráty. Ostravské ANO vedené Macurou komunální volby v září s převahou vyhrálo, získalo 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Koalice dosud měla převahu 33 hlasů.

Nátlak vedení hnutí na odchod primátora Macury? ,Nevím o něm,‘ říká předseda ostravského ANO Vereš

Číst článek

„Koaliční partneři budou teprve informováni, určitě s nimi povedeme jednání. Koalice byla poměrně široce rozkročená a v této chvíli to neohrožuje její chod,“ míní Tichánková, která tvrdí, že nynější klub je jednotný. Macura ale novinářům řekl, že pro jeho vyloučení z klubu hlasovalo 11 z 20 přítomných členů.

Tichánková nepředpokládá, že by se proti úternímu rozhodnutí klubu koaliční partneři ohradili. „Myslím si, že koaliční partneři nemají důvod se proti tomu postavit. Nechceme porušovat nějaké koaliční smlouvy, je to vyloženě interpersonální záležitost našeho klubu. Nějakým způsobem ty pozice koaliční smlouvou byly rozděleny a my nehodláme porušovat koaliční smlouvy nebo se odklánět k jiným subjektům,“ řekla Tichánková.

Primátor se delší dobu názorově rozcházel s celostátním vedením strany. V lednové volbě prezidenta nepodpořil svého stranického šéfa Andreje Babiše. Oznámil, že volil jeho protikandidáta Petra Pavla, který v prezidentské volbě nakonec zvítězil. Stejně postupoval i hejtman Ivo Vondrák (dříve ANO). Následně primátor i hejtman hnutí opustili. Macura dnes řekl, že právě podporou Pavla klub zdůvodňoval jeho vyloučení.

Bezprostředně po vyloučení z klubu primátor připustil, že nějaké signály o takovém postupu měl už před dnešním jednáním. „Popravdě řečeno jsem nějaké signály měl,“ řekl Macura, který ale zároveň připomněl, že primátora volí a odvolává celé zastupitelstvo.

„Takže jestli někdo navrhne mé odvolání z funkce primátora... tak holt to musí získat většinu v tom zastupitelstvu,“ řekl Macura. Na následné informace Tichánkové o dubnové volbě nového vedení města reagovat nechtěl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme