Ostrava se přiblížila k sanování odpadových lagun

Likvidace ostravských lagun čeká na souhlas ministerstva životního prostředí. Sdružení firem Čistá Ostrava přepracovalo studii dopadů na životní prostředí, a ta má už velkou šanci na schválení. Nadějně ji vidí i ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, který si dnes laguny prohlédl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laguny u ostravského sídliště Fifejdy | Foto: Lubomír Zabavík

Nová studie dopadů na okolí už je taková, jaká měla být zhruba před rokem. "Dokumentace, která byla předložená koncem října, je podle mého kvalitní. Takže jsme ji minulý týden rozeslali na všechny dotčené samosprávy a úřady. Uvidíme, jak budou vypadat připomínky," říká Jaroslava Honová z ministerstva životního prostředí.

Začátkem příštího roku se začnou na lagunách stavět drobné stavby, které nepotřebují úřední schvalování. A také proběhne velký test vybraného postupu těžby. "Šlo by o zpracování až šestnácti tisíc tun, kdy by se celá technologie odzkoušela v praxi. Příští rok se začnou dít už viditelné věci," dodal ministr Martin Říman.

Šestnáct tisíc ověřovacích tun jsou pouhá tři procenta objemu lagun, ale mělo by to všechny ujistit, že neutralizace a smíchání odpadu s uhelným prachem je skutečně dobrý a výhodný postup.

Ostravský magistrát to vnímá jako velmi citlivou a ostře sledovanou věc. Jak nám řekl náměstek primátora Dalibor Madej, pro radnici existuje v podstatě jediné kritérium: "Nejpodstatnější pro město je jediná věc a to je termín odtěžení lagun v roce 2010."

A rok 2010 je zatím reálný. Podle plánu skončí velká část lagunového odpadu v pecích dětmarovické elektrárny a počítá se i s dalšími odbytišti, například s cementárnami. U nás se likvidace tak velké masy chemického odpadu ještě nezkoušela.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme