Na účtech pro oběti střelby v Ostravě je už sedm milionů. Lidé ale mohou podpořit i konkrétní rodiny

Bezmála sedm milionů korun už darovali lidé na dva hlavní účty založené pro oběti střelby na poliklinice Fakultní nemocnice Ostrava. Účty, na kterých se sešlo zatím nejvíce peněz, založily nemocnice a sousední Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. Vyplývá to z informací na webových stránkách nemocnice a školy. Zájemci mohou přispívat i na další účty, které souvisejí s podporou konkrétní rodiny.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé mohou posílat peníze na několik transparentních účtů | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nemocnice vyhlásila sbírku jako první. Zřídila transparentní bankovní účet s číslem 73030761/0710, kam mohou dárci přispívat do 31. března 2020. Do pátku se na účtu sešlo bezmála 6,4 milionu korun.

Jeden stavěl dům, po druhém zůstaly dvě dcery. Kolegové na rodiny obětí střelby vybrali 400 tisíc

Číst článek

Na transparentní účet na pomoc pozůstalým, který zřídila vysoká škola, po obětech střelby mohou příspěvky posílat studenti, zaměstnanci či absolventi školy i další. Účet má číslo 291463872/0300. I v tomto případě lze příspěvky zasílat do konce března. Poté škola částku předá ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Ostrava rodinám obětí, uvedla univerzita. V pátek bylo na účtu 353 000 korun.

Oběti z vězeňské služby

Kromě těchto dvou existují další dva účty, které mají pomoci konkrétním rodinám. Vězeňská služba s policejním odborovým svazem pořádá veřejnou sbírku pro rodiny dvou zastřelených příslušníků bezpečnostního sboru. Přispívat lze do 15. února 2020. Finanční příspěvky pro pozůstalé lze zasílat na transparentní sbírkový účet číslo 4200555535/6800 s variabilním symbolem 150220.

Sbírku vyhlásila i porubská Základní škola Ivana Sekaniny, která chce pomoci rodině Petra Langa, jednoho z příslušníků vězeňské služby. Minulé úterý doprovázel k lékaři svou nezletilou dceru a zachránil jí život, když ji před střelcem zaštítil vlastním tělem. Lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500, a to do konce března.

Dvaačtyřicetiletý muž začal střílet bez varování v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky v úterý po 7.00. Pacienty střílel z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Na svědomí má sedm obětí. Další dva zranění muži už byli propuštěni z nemocnice do domácí péče. Střelci se podařilo z nemocnice odejít před příjezdem policie. Později spáchal sebevraždu v Děhylově na Opavsku, asi osm kilometrů od fakultní nemocnice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme