Žalobce ke střelci z Ostravy: Duševně postižený nebyl, hromadila se v něm nespokojenost s léčbou

Kriminalisté po osmi měsících ukončili vyšetřování střelby v ostravské nemocnici. Verdikt? Případ byl odložen. Čekalo se s tím na psychologický profil útočníka, který měl přiblížit jeho duševní stav. Podle státního zástupce Davida Bartoše ale znalci žádnou konkrétní chorobu nenašli. „Bylo to spíš v něm, v jeho duševním rozpoložení,“ řekl pro iROZHLAS.cz. Během tragédie zemřelo sedm lidí, dvaačtyřicetiletý Ctirad V. poté obrátil zbraň proti sobě.

Aktualizováno Ostrava (Aktualizováno: 11:34 26. 8. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvaačtyřicetiletý Ctirad V. loni v prosinci z bezprostřední blízkosti ranami do hlavy a hrudníku zabil sedm lidí a dva zranil

Dvaačtyřicetiletý Ctirad V. loni v prosinci z bezprostřední blízkosti ranami do hlavy a hrudníku zabil sedm lidí a dva zranil | Zdroj: Policie České republiky

„Byl vyhotoven znalecký posudek, který zkoumal jeho duševní stav, byť on byl tedy samozřejmě mrtvý. Existovala ale spousta zdravotnické dokumentace a dalších listin a výpovědí. Takže znalec měl k dispozici docela dost materiálu, ze kterého se dalo čerpat,“ popsal pro iROZHLAS.cz David Bartoš z Krajského státního zastupitelství v Ostravě, který měl případ na starosti.

Střelba v ostravské nemocnici. Policie případ odložila, má posudek o duševním stavu pachatele

Číst článek

Na psychologický profil útočníka policie čekala, aby mohla vyšetřování loňské tragédie zcela uzavřít. Přiblížit měl hlavně to, jaký byl motiv činu. Znalecký posudek však podle Bartoše neodhalil žádnou konkrétní duševní poruchu. „To bychom ho haněli, kdybychom říkali, že byl duševně postižený,“ řekl.

Šlo tak podle státního zástupce spíše o celkové duševní rozpoložení Ctirada V., které posléze vyústilo ve střelbu v čekárně ostravské fakultní nemocnice. „Měl nějaké problémy, které se takhle snažil řešit,“ pokračoval Bartoš. Podle něj muž trpěl zvýšenou obavou o své zdraví.

Další detaily přiblížil ostravský žalobce během středeční tiskové konference. „Někdy v polovině roku 2019 měl úraz, který nebyl nijak vážný. Způsobil zřejmě ale, že se začal zajímat více o své tělo,“ uvedl Bartoš. Posléze se muž začal obávat, že trpí rakovinou. Vyhledal proto lékaře a podstoupil řadu vyšetření.

Po fyzické stránce byl ovšem vesměs zdráv. „Pachatel závěry lékařů nepřijal, nedůvěřoval jim a začal je podezřívat, že mu zamlčují pravdu. Dospěl k závěru, že mu lékaři nechtějí pomoct a že si tak musí pomoci sám,“ pokračoval Bartoš s tím, že se tak rozhodl pro rozšířenou sebevraždu.

„Skutek byl připravován, nejednalo se o náhlý afekt pachatele. Svědčí o tom i fakt, že si několik týdnů před skutkem opatřil zbraň, naučil se s ní zacházet a střílet,“ poznamenal státní zástupce. Útočník tak podle něj byl příčetný. Pokud by přežil, byl by trestně stíhán.

Nespokojenost s léčbou

Vyšetřovatelé od začátku pracovali s verzí, že motivem dvaačtyřicetiletého muže byla nespokojenost s tím, jak lékaři přistupovali k jeho léčbě. Jeho blízcí po prosincové střelbě vypověděli, že byl přesvědčen o tom, že byl těžce nemocný. „Začal se chovat divně. Vzal si do hlavy, že má rakovinu. Výsledky měl ale v pořádku,“ uvedla už dříve pro iROZHLAS.cz Marie D. Ženu s Ctiradem V. pojila dvanáctiletá vnučka, kterou má Marie D. v péči a s jejíž druhou babičkou muž žil.

Fotku čekárny po střelbě v ostravské nemocnici pořídil policista. Kdo ji zveřejnil, vyšetřovatelé neví

Číst článek

Podle Bartoše se nedá říct, že by útočné jednání Ctirada V. spustila konkrétní událost, šlo spíše o dlouhodobou záležitost. „Byl to proces, který v člověku bublá a hromadí se v něm nespokojenost. A pak to skončí takhle,“ přiblížil. Ostravskou nemocnici si pak podle něj vybral úmyslně – docházel tam na vyšetření a předpokládal, že tam bude i více lidí.

„Chtěl se usmrtit přímo na místě, ale kvůli tomu, že zřejmě došlo k závadě zbraně, zvolil alternativní variantu a odcestoval na místo, které mu bylo za předchozího života blízké. A tam spáchal sebevraždu,“ doplnil Bartoš.

Krajský policejní ředitel Tomáš Kužel během tiskové konference uvedl, že kriminalisté vyslechli zhruba 100 osob a vzniklo 9 znaleckých posudků. Rovněž zmínil, že zbraň střelce nebyla zcela funkční. Opakovaně se mu podle výpovědí svědků z místa činu i expertů zasekávala.

„Kdyby se zbraň nezasekávala, mohlo být obětí ještě více,“ řekl Kužel. Střelec totiž použil takzvaný řez zbraně. Jde o zbraň sloužící třeba k výuce, některé její části chybějí, což umožňuje pohled do útrob zbraně.

V tomto případě ale byla dodatečně upravena tak, že byla schopná střelby, i když ne úplně spolehlivě. Kde přesně si ale zbraň opatřil, se policii zjistit nepodařilo.

Ke střelbě v ostravské fakultní nemocnici došlo loni 10. prosince. Dvaačtyřicetiletý Ctirad V. tehdy z bezprostřední blízkosti ranami do hlavy a hrudníku zabil sedm lidí a dva zranil. Z nemocnice před příjezdem policie utekl. Zásahová jednotka ho dopadla v Děhylově na Opavsku, těsně před zadržením se střelil do hlavy.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme