Útočník v ostravské tramvaji rozbil muži lahev o hlavu. Soud ho poslal na šest let do vězení

Ostravský krajský soud ve středu poslal na šest let do vězení muže, který předloni v prosinci v tramvaji rozbil lahev alkoholu o hlavu cestujícího. V dalším útoku mu tehdy zabránila mladá žena, která na útočníka namířila legálně drženou zbraň. Osmadvacetiletý Radim Foltera se během soudu přiznal. Za pokus o těžké ublížení na zdraví a výtržnictví mu hrozilo, že ve vězení stráví až 12 let. Rozsudek není pravomocný.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Foltera, který výši trestu odmítl komentovat, i státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Podle předsedy senátu byl motiv útoku naprosto malicherný.

Foltera před soudem

Foltera byl za ublížení na zdraví už jednou odsouzen, ve vězení strávil čtyři roky a propuštěn byl v roce 2016. Další obžaloby v tuto chvíli leží na stole soudce Okresního soudu v Ostravě, týkat by se měla napadení dvou lidí v Ostravě-Vítkovicích.

„Nemůžeme připustit, aby si lidé v tramvajích navzájem rozbíjeli hlavy,“ uvedl předseda senátu. Dodal, že obžalovaný měl velké štěstí, že napadenému skleněnou lahví nezpůsobil závažnější zranění.

Jako polehčující okolnost uvedl soudce fakt, že se obžalovaný přihlásil policii a spolupracoval. Naopak mu přitížila jeho trestní minulost. Ve vězení už byl dvakrát a zločiny páchal už jako mladistvý. „Je zřejmé, že předchozí tresty nevedly k nápravě,“ řekl soudce.

Napadený nechtěl útočníkovi půjčit mobilní telefon. „Pak mi řekl, proč na něj čumím, a udeřil mě,“ řekl zbitý muž. Obžalovaný ho podle spisu napadl s takovou intenzitou, že jen se štěstím neutrpěl vážnější poranění a doživotní následky.

Opilý muž v ostravské tramvaji napadl cestující, zastavila ho žena s pistolí. Nakonec se přihlásil policii

Číst článek

Útok vyvrcholil tím, že Foltera už klečícího muže podle obžaloby udeřil lahví s alkoholem do hlavy a poté napadl i jeho známou, která se mu pokusila v útoku zabránit.

V ten okamžik se do konfliktu vložila další cestující a Folterovo řádění ukončila tím, že vytáhla zbraň a namířila ji na něj.

„Výzvu umocnila, když zbraň natáhla,“ uvedl žalobce. Pohled do namířené hlavně Folteru zklidnil a na nejbližší zastávce z tramvaje vystoupil. Později se na základě zveřejněných záznamů z kamery v tramvaji sám policii přihlásil.

Sedmadvacetiletou ženu, která se útočníkovi postavila, ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel později ocenil medailí. „Bezesporu se jednalo o hrdinský čin. Především s ohledem na věk statečné ženy,“ řekl Kužel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme