Hasiči uhasili masivní požár v ostravské recyklační firmě. Předcházel mu výbuch, příčina se vyšetřuje

Hasičům se po 12 hodinách podařilo uhasit masivní požár vrakoviště automobilů v Ostravě-Vítkovicích. Předcházela mu exploze. Na místě zůstává několik jednotek, které místo požáru monitorují. Příčina požáru a způsobená škoda zatím nejsou jasné, řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp. Policie případ šetří jako obecné ohrožení z nedbalosti, řekla mluvčí policie Eva Michalíková.

Ostrava (Aktualizováno: 21:23 10. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči v Ostravě-Vítkovicích bojují od rána s masivním požárem autovrakoviště | Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

„V současné chvíli na místě už nic nehoří. Co jsme potřebovali prolít vodou, se podařilo. Zasahující jednotky i techniku jsme už zredukovali. Na místě zůstává několik jednotek. Budou monitorovat požářiště a popřípadě uhasí nově vzniklá ohniska požáru,“ řekl Popp po 20.00.

„Hoří převážně autovraky – přibližně 1500 tun železného šrotu,“ uvedli dříve hasiči Moravskoslezského kraje na twitteru. Na místo byl povolán speciální automobil chemické laboratoře, který bude provádět měření koncentrací látek v ovzduší.

Evakuace obyvatel nebyla podle policistů nutná. „Hustý dým lze pozorovat ze vzdálenosti několika kilometrů,“ popsali.

Zároveň ale upozornili okolní obyvatele, aby nevětrali. „Žádáme obyvatele v přilehlém okolí, aby ve svých domácnostech neotevírali okna z důvodu pravděpodobného zahoření plastových materiálů v objektu firmy,“ uvedli.

Šéf moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček kolem třetí hodiny odpoledne řekl Českému rozhlasu, že zplodiny z požáru jsou podle laboratoře „v limitním množství“.

Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučila lidem, aby nevycházeli. „Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy,“ řekl agentuře ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Záchranáři kvůli požáru ošetřili jednoho lehce zraněného. „Muž ve středním věku byl ošetřen na místě. Byl poblíž místa exploze, víceméně mu zalehlo v uchu. Neměl žádné poranění, nebyl nutný transport do nemocnice,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Hasiči postupně vyhlásili druhý, třetí a nejvyšší, zvláštní stupeň požárního poplachu. Ten se vyhlašuje automaticky v závislosti na počtu zasahujících jednotek. Do Ostravy odpoledne zamířil z Brna policejní vrtulník, který pomáhá s hašením požáru z výšky. Pomáhal i další vrtulník, který patřil soukromé firmě.

Hasiči také nasadili speciální techniku, například kombinované hasicí automobily s velkou zásobou pěnidla, obrněný speciál Titan a pětinápravovou velkoobjemovou cisternu. Příčina vzniku požáru se bude podle policie vyšetřovat.

ako, tp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme