Ostravská univerzita a Vysoká škola báňská by se mohly sloučit

Ušetřit a nabídnout novou kvalitu. To je cíl plánované fúze dvou ostravských univerzit. Už za tři roky by tak ze sloučení Ostravské univerzity a Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava mohl vzniknout jeden ústav. Zelenou sloučení dává i ministerstvo školství, které letos na projekt poskytne 40 milionů korun. Celkem by fúze měla stát 120 milionů korun. Cílem je vznik třetí největší univerzity v Česku a vědecko-výzkumného centra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Západočeská univerzita v Plzni | Foto: Tomáš Adamec

„Není nutné, aby tady byla fakulta čistě strojní a na druhou stranu čistě přírodovědecká, ale klidně může vzniknout fakulta, která bude určitým způsobem integrovat tyto procesy do jednoho celku," vysvětlil rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř. Sloučení univerzit by podle něj mělo přinést především posun v biomedicínských oborech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o třetí na Rádiu Česko byl náměstek ministra pro výzkum a vysoké školství Ivan Wilhelm

Školy chtějí přilákat zájemce o studium, a to jak o technické, tak i medicínské, přírodovědné či humanitní obory.

Spojení škol je ale komplikovaná záležitost, ke které se musí vyjádřit například i akademické senáty, vědecké rady či představitelé kraje. „To se nedá udělat zadarmo. Je potřeba k tomu poměrně hodně drahých právní služeb, musí se vybudovat nový ekonomický systém," upozornil rektor Vysoké školy báňské Ivo Vondrák.

Ministerstvo školství na projekt letos vyčlenilo 40 milionů korun. Desítky milionů by měly jít na vypracování legislativní, vzdělávací a provozní analýzy.

„Budeme kontrolovat a budeme se snažit vidět, co se za prostředky připravuje a jak práce pokračují. O dalším pokračování samozřejmě budeme rozhodovat eventuálně na rok 2013 a 2014,“ řekl ve Světě o třetí náměstek ministra pro výzkum a vysoké školství Ivan Wilhelm a dodal:

Vysoká škola báňská má 7 fakult, orientuje se hlavně na technické a ekonomické obory a studuje zde zhruba 25 tisíc studentů. Ostravská univerzita má více než 10 tisíc studentů.

„Předpokládám, že to nebude jenom prostý součet Ostravská univerzita plus Vysoká škola báňská. Že to bude nová instituce, která skutečně bude mít potenciál na to, aby naplnila ambice, o kterých představitelé obou univerzit mluví.“

Resort školství by přivítal i další slučování vysokých škol. V posledním desetiletí se jejich počet v Česku zvýšil na více než 70. Podle Wilhelma by tak ze současných 26 veřejných ústavů mělo zůstat 18 až 20.

Ondřej Černý, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme