Děkana Lékařské fakulty Ostravské univerzity odvolal akademický senát. Rozhodl jediný hlas

Akademický senát Ostravské univerzity v pondělí většinou jediného hlasu odvolal z funkce děkana Lékařské fakulty Arnošta Martínka. Vyhověl tak návrhu rektora Jana Laty, který odchod děkana z funkce požadoval v souvislosti s pochybeními při přijímání studentů, které na univerzitě prověřoval i Národní akreditační úřad. Ke studiu byli přijímáni i uchazeči, kteří nesplnili podmínky přijímacího řízení. Martínek uvažuje, že se bude bránit soudně.

Aktualizováno Ostrava (Aktualizováno: 17:45 18. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akademický senát Ostravské univerzity v pondělí většinou jediného hlasu odvolal z funkce děkana Lékařské fakulty Arnošta Martínka | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

Pro odchod děkana z čela fakulty se po bouřlivé asi tříhodinové diskusi vyslovilo 18 senátorů z 35 přítomných. Proti bylo 11, šest se zdrželo. Lata po jednání senátu uvedl, že nyní musí počkat na zápis z jednání, který se bude ještě kontrolovat. Univerzita se chce vyhnout případným procesním pochybením. Předpokládá, že se to vyřeší do dvou týdnů a následně rektor děkana odvolá.

Přijímačky bez zájemců o medicínu? Akreditační úřad zahájí řízení s Ostravskou univerzitou

Číst článek

Rektora pak zřejmě ministerstvo školství pověří dočasným vedením fakulty a budou vyhlášeny nové volby. Nového děkana by tak fakulta zřejmě mohla mít počátkem roku.

‚Bere to jako útok‘

„Děkan Lékařské fakulty samozřejmě plně respektuje rozhodnutí velkého Akademického senátu Ostravské univerzity. Nicméně nevylučuje to, že se bude proti tomuto rozhodnutí bránit soudní cestou, protože důvod svého odvolání opravdu vidí jako nepravdivý a bere to částečně jako útok na svou osobu,“ tlumočila děkanovo stanovisko mluvčí fakulty Hana Hanke.

Rada Národního akreditačního úřadu na základě zjištění kontrolní skupiny koncem prázdnin rozhodla o zahájení správního řízení a lékařské fakultě hrozí omezení akreditace oboru všeobecné lékařství, na který by nemohla přijímat nové studenty.

Už v září se podnětem rektora na Martínkovo odvolání zabýval Akademický senát Lékařské fakulty Ostravské univerzity, který ho však nepodpořil. Nesouhlasilo s ním tehdy 12 z 18 senátorů, čtyři byli pro odchod a dva se zdrželi. Lata na odchodu Martínka trval, návrhem se tak v pondělí zabýval Akademický senát Ostravské univerzity.

Rektor v pondělí před senátory připomněl, že od roku 2010 bylo přijato 34 studentů, kteří nesplnili podmínky přijímacího řízení, 24 z nich se tak na fakultu dostalo, když stál Martínek v jejím čele.

Chyba systému?

Rektor zopakoval, že za přijímací řízení odpovídá děkan, který podle Laty neplnil své povinnosti, porušil vysokoškolský zákon a poškodil dobré jméno fakulty. Lata odmítl, že by aktuální situace byla jeho osobním sporem s děkanem, a kritizoval i úroveň aktuálního akreditačního spisu.

Ministr Vojtěch řeší spory ve Fakultní nemocnici Ostrava. Lékaři píšou v petici o ‚atmosféře strachu‘

Číst článek

Současná akreditace pro studijní program všeobecné lékařství je totiž platná do roku 2024, ale přijímat nové studenty na jejím základě může Lékařská fakulta jen do května 2020. Žádá proto o novou akreditaci a tato žádost podle rektora nebyla dobře připravena a fakulta ji dodala pozdě.

Martínek naopak zopakoval, že Národní akreditační úřad poukazoval na systematickou chybu. Podle něj už od dob Zdravotně-sociální fakulty, která byla předchůdkyní Lékařské fakulty, existovaly mechanismy přijímacího řízení přijímané všemi děkany.

Martínek poukázal na to, že na fakultě se odehrálo několik kontrol, včetně kontrol zaměřených na průběh přijímacího řízení, a na žádná pochybení se nepřišlo. Vyčetl rektorovi, že působí nestabilitu, neboť v důsledku jeho zásahů se na fakultě střídají děkani. Lata to odmítl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme