Ostravská univerzita poprvé pořádá přijímačky na lékařskou fakultu

Ostravská univerzita dnes spouští historicky první přijímačky na lékařskou fakultu. Proti tomu, aby fakulta získala akreditaci, protestovali odborníci ze všech lékařských fakult v České republice. Podle nich neměla zajištěno dostatek pedagogů na výuku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimíra Dvořáková, | Foto: Alžběta Švarcová

Ostravská univerzita získala akreditaci pro studium všeobecné medicíny před několika měsíci. Od září by na nové lékařské fakultě mělo studovat na 100 mediků. Už teď se hlásí 700 zájemců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková byla hostem Ranního interview Radiožurnálu

Schválení vzniku fakulty a udělení akreditace však vyvolalo nevole a spory mezi odborníky. Akademické senáty stávajících lékařských fakult ve společném prohlášení tvrdí, že Ostrava nemá zajištěné kvalitní učitele.

Předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková ale ve vysílání Radiožurnálu řekla, že fakulta má učitelů dostatek, a k zamítnutí akreditace tak nebyl důvod. Podle ní komise žádost důkladně prověřila, fakulta zároveň bude po první roky své existence pod velmi silnou kontrolou.

“Rozhodlo se o tom v dubnu, v červnu již musel rektor předložit všechny smlouvy a musel předložit přesně, jak bude vypadat obsazení vyučujících pro první dva ročníky a pro první ročník konkrétní rozvrh hodin. To jsme kontrolovali znova v červnu, než-li mohl rektor uskutečnit přijímací zkoušky,“ uvedla Dvořáková.

Předsedové akademických senátů lékařských fakult nicméně pochybují i o objektivitě celého akreditačního procesu. To Dvořáková odmítla. „Tohle je tvrzení sedmi fakult, kterým vadí, že jim vzniká další konkurenční pracoviště. Já bych musela znát, v čem konkrétně se domnívají, že akreditační postup nebyl korektní. To nikdo nevyslovil,“ podotkla.

Lékařské fakulty mají v České republice univerzity v Praze, v Plzni, Hradci Králové, v Olomouci a Brně. V Ostravě byla dosud jen fakultní nemocnice, která ale neměla v domovském městě přímou vazbu na příslušné univerzitní pracoviště.

Martin Hromádka, Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme