Ostravské centrum řízení dopravy se modernizovalo

Poskytnout co nejúplnější obraz dění na našich silnicích a zabránit tak zbytečným nehodám. To je cílem modernizovaného pracoviště Národního dopravního a řídícího centra v Ostravě-Přívoze. Aktuální informace z dopravy v celé republice už sbírá tři roky. Dnes slavnostně otevřelo nové zázemí, přibyli také další operátoři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na komunikaci se tvořily kolony | Foto: techno.cz

Hlavní smysl dopravní centrály shrnuje koordinátor projektu Jaroslav Zvára: "Je to základní pracoviště, kam se sbíhají všechny dopravní informace o nehodách, uzavírkách a objížďkách. Pak je on-line, například prostřednictvím Zelené vlny Českého rozhlasu, dáváme k dispozici motoristům ještě před cestou nebo v průběhu cesty, aby se mohli co nejlépe rozhodovat."

Zvýšit se má především bezpečnost na našich dálnicích a silnicích, slibuje si ministr dopravy Aleš Řebíček: "Je to velká věc, protože se tady bude mozek, kde se budou sbírat veškeré informace, které se týkají dopravy. Nejenom zprávy z krajů, od policie, ale třeba i od meteorologů. Pak se odtud bude za pomoci policie řídit provoz. Mělo by to přinést jednoznačně méně mrtvých, což je cíl, který máme všichni."

Do řídícího centra pro silniční a dálniční dopravu se už teď sbíhají z mnoha zdrojů 24 hodin denně tisíce dopravních informací z celého území státu, vysvětluje koordinátor projektu Jaroslav Zvára: "Má je od Policie ČR, zdravotnické záchranné služby. Hasičského záchranného sboru, správců komunikací, silničních správních úřadů. Jinými slovy, téměř všechny informace, které jsou o dopravě k dispozici, budou tady."

Z ostravského areálu Správy a údržby silnic se budou také ovládat proměnné tabule na dálnici D1 včetně 22 nových, které na této základní dopravní tepně naší republiky do konce roku ještě vyrostou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostravské dopravní centrum představil v Ozvěnách dne koordinátor realizace jednotného systému dopravních informací Jaroslav Zvára (moderátor Jan Bumba)

Jan Říha, Miroslav Panuška, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme