Ostravsko by mohlo získat další miliardy na zlepšení ovzduší

Smog, prach, toxické látky - to všechno musejí dýchat obyvatelé Ostravska. Situace je tak vážná, že ji začala řešit i vláda. Do regionu jezdí ministři a hledají způsob, jak ovzduší zlepšit. Tohoto úkolu se dnes ujala taky nově jmenovaná ministryně životního prostředí Rut Bízková.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rut Bízková

Rut Bízková | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Při své návštěvě slíbila, že Moravskoslezský kraj by na ekologické projekty mohl dostat až 15 miliard korun navíc z Operačního programu Životní prostředí.

Ministerstvo životního prostředí chce totiž s Evropskou komisí vyjednat změnu podmínek tak, aby se z programu nově mohly čerpat peníze na ekologické projekty také pro menší zdroje znečištění a pro dopravu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministryně Rut Bízková v Ozvěnách dne Radiožurnálu

„My máme zatím v Operačním programu prostředky pro opatření na velkých zdrojích (znečištění), to znamená, aby velké třeba hutní podniky méně prášily,“ řekla ministryně Bízková v Ozvěnách dne Radiožurnálu a dodala:

„Ale nemáme opatření pro malé zdroje, to znamená, my potřebujeme provést něco v domácnostech, malých kotelnách, sídlištních kotelnách a potřebujeme peníze na dopravní opatření. Protože velkou část těch emisí způsobuje doprava.“

Potřebné změny v čerpáních evropských peněz je nutné dohodnout v Bruselu. Ministryně odhaduje, že o peníze by lidé a organizace mohli na základě konkrétních projektů žádat od příštího roku. Bízková přitom věří, že tento záměr nespadne pod stůl ani s příchodem nové vlády po volbách.

„Velice doufám, že nespadne. Je samozřejmě potřeba určitá politická dohoda na nejvyšší úrovni, ale pak je to záležitost úředníků. A ti, velice doufám, zůstanou, mají velké know-how, a dokončí tu práci. Čili nová garnitura, která přijde, přijde už doufejme k téměř hotovému dílu,“ řekla ministryně životního prostředí Rut Bízková.

Marika Táborská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme