Ostravský magistrát se bojí, že přijde o nemocnici

Ostravská radnice se obává, že přijde o Městskou nemocnici Ostrava na Fifejdách. Až na jeden pavilon teď městu nepatří žádné nemovitosti a pozemky v areálu tohoto zdravotnického zařízení. Problém souvisí s vypořádáváním historických majetků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

injekční stříkačky | Foto: Stockbyte

Ostrava chtěla nemovitosti v areálu městské nemocnice vlastnit stoprocentně. Aby byl v majetku pořádek, uzavřela džentlmenskou dohodu s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. Nemovitosti, o kterých se domnívala, že jí patří, na něj převedla. Celý balík včetně toho, co bylo jasně státu, pak měla během krátké doby bezúplatně získat zpět.

To se ale nestalo, a to kvůli rozhodnutí zastavit převody, kde hrají roli i církevní majetky. Podle primátora Petra Kajnara tak Ostrava nad nemovitostmi za tři čtvrtě miliardy korun už zhruba rok nemá kontrolu.

"Nedovedu si představit, že by něco takového udělalo. Že by to třeba prodalo nějakému soukromému majiteli, který by to pak někomu mohl prodat a my bychom nemocnici museli pronajímat za tržní ceny," říká primátor.

Na tahu je teď ministerstvo financí. To musí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových převody povolit. Podle mluvčího ministerstva Radka Ležatky se město bát nemusí.

"Prozatím nelze předjímat, zda a do jaké míry bude možno přistoupit k řešení problému způsobem, o který usiluje město Ostrava, tedy bezúplatným převodem. Obecně však lze předpokládat, že obava z prodeje za současné situace není namístě, protože současná přechodná blokace u převodu původního církevního majetku je uplatňována i u úplatných převodů," ujistil mluvčí.

Spory ohledně vlastnictví podle města komplikují investice do nemocnice. Minimálně roste papírování. Každý krok totiž musí odsouhlasit vlastník. Jen v příštím roce by radnice měla za nemocnici utratit zhruba sto milionů korun. Plánuje se například modernizace porodního traktu a nebo stavba ředírny cytostatik.

Silvie Mikulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme