Ostravský soud vyhlásí rozsudek nad vítkovskými žháři

Pouhý den zbývá do vyhlášení rozsudku nad vítkovskými žháři. Zítra přesně touto dobou by měl ostravský soudce Miloslav Studnička uzavřít jednu z nejsledovanějších kauz v české justici. Proces se čtveřicí pravicových radikálů, kteří hodili zápalné lahve do domku romské rodiny, trvá už pět měsíců a provázejí ho mimořádná bezpečnostní opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud se žháři probíhá za zvýšených bezpečnostních opatření | Foto: Tomáš Adamec

Podle státní zástupkyně žháři vše naplánovali záměrně na období Hitlerových narozenin, aby se uvnitř neonacistické scény zviditelnili.

Když v průběhu procesu skončilo dokazování, přišel na řadu souboj právníků. Každá ze stran dostala šanci přesvědčit senát o své pravdě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vítkov - den před rozudkem v přoadu Zblízka na Radiožurnálu.mp3

Přednes státní zástupkyně Brigity Bilíkové trval hodinu. Věnovala se i formě útoku.

„Obžalovaní šanci na přežití osob nacházejících se uvnitř domu zcela minimalizovali. Požár v jediném okamžiku fakticky rozprostřeli po celé ploše domku,“ uvedla.

Za mozek skupinu žhářů označila Davida Vaculíka, mladého muže, který v jednací síni jako jediný vůbec nevypovídal.

Z obhájců byl důstojným soupeřem státní zástupkyně advokát Pavel Pěnkava.

Natálka s matkou Annou Sivákovou | Foto: Andrea Čánová

„Je svůdné považovat útočníky za bezcitné, bestiální vrahy, nezletilého bezbranného dítěte, ale není pravda náhodou taková, že před soudem stojí osoby, které spíše než v úmyslu upálit nezletilé dítě nebyli s to domyslet celý dopad jejich jednání a rozsah vzniklých následků?“ položil řečnickou otázku.

Většina obžalovaných litovala svého činu a omlouvala se poškozeným i svým rodičům. „Je mi to upřímně líto,“ byla jejich nejčastější slova.

Na rozsudek, který by měl padnout ve středu, se přijedou podívat i rodiče těžce popálené Natálky.

Andrea Brtníková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme