Ostravští Romové chtějí založit vlastní hlídky

Ostravští Romové chtějí založit vlastní hlídky, tzv.domobranu. Reagují tak na poslední případ, kdy čtyři skinheadi plynovou pistolí a nožem napadli skupinu Rómů. Jeden z nich skončil z vážnými zraněními v nemocnici. Podle zástupců romských organizací už nemohou spoléhat na policii a jsou připraveni bránit se proti rasistickým útokům sami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Více už Andrea Čánová: Čtveřice skinheadů zaútočila na skupinu Rómů v nočních hodinách. K potyčce došlo bez jakéhokoliv varování k útokům. Přesto jsou skinheadi obviněni z ublížení na zdraví s rasovým podtextem, protože v jejich bytech policisté našli množství předmětů s fašistickou tématikou. Rómské organizace na Ostravsku, v reakci na tento případ, chystají na polovinu srpna velkou demonstraci za práva a svobodu Rómů. Jak to potvrdil krajský předseda ROI Mikuláš Horvát.

Mikuláš Horvát: Opět začala štvanice na Rómy, kdy zbohatlí, novodobí fašisté si nás vybrali zase jako nějakou zvěř a chtějí u nás linčovat veřejně. Já říkám jasně, že prostě Rómové na Ostravsku mají toho dost a budeme činit rázné kroky, aby se tak již nestalo.

Zástupce severomoravského policejního ředitele Jiří Čolka je přesvědčen, že šlo o extremistický útok i přesto, že skinheadi při incidentu neprovolávali žádná rasistická hesla.

Jiří Čolka: Je to jednoznačný, sviňský, odporný, extremistický útok. Je to útok spáchaný čtyřmi lidmi. Viděli jste asi tu dokumentaci, jak vypadaly jejich tribity, to je prostě něco úděsného. Jestliže já se na to tedy podívám a vidím tam malůvky Hitlera a jeho veškerou neonacistickou literaturu, tak je to něco strašného.

Předseda ROI Mikuláš Horvát dodal, že v nejbližší době začnou v Ostravě fungovat i speciální hlídky Rómů, tzv.domobrana.

Mikuláš Horvát: Ano, budeme dělat domobrany. Budeme si bránit své domovy. Budeme v kontaktu s policií, kdy budeme veškeré případy, které se stanou, hlásit policii. Zatím se společnost nemusí bát. Nebudou to ozbrojení lidé. Budou to hlídky, které budou objíždět rizikové lokality a tím si myslím, že Rómové získají u policie zase důvěru k tomu, že se něco bude řešit.

Představitelé romských organizací se shodují, že v případě posledního útoku skinů na skupinu Rómů, pracovala policie velmi profesionálně. Říkají však, že to rozhodně není pravidlem u všech případů. Podle zástupců romských organizací většina napadených Rómů věc na policii neohlásí, protože už k ní nemá důvěru. Podobnou zkušenost má ostravský Róm Jiří Dubnický. Ten byl svědkem toho, jak v restauraci po slovní potyčce, napadl jeden skinhead asi 50letého Róma. Policie podle něho věc vůbec neřešila.

Jiří Dubnický: On ho jako udeřil, ten skin. Potom ho sebrali ven a 15 skinheadů ho tam začalo kopat. Přijela tam policie a řekla:"Vás tady je taky dost, vždyť tady bydlí tolik Rómáků, tak jste jim to měli vrátit."

Romští představitelé na Ostravsku tvrdí, že o většině útoků pravicových extremistů vědí pouze oni, a že policii poškození věc neohlásí. Kolik je takových případů však nebyl nikdo z nich schopen upřesnit.

Přepsal: Česká informační agentura

Milan Kopp, Andrea Brtníková, Silvie Havelková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme