Ostravští Romové chtějí založit vlastní hlídky

Ostravští Romové chtějí založit vlastní hlídky, tzv.domobranu. Reagují tak na poslední případ, kdy čtyři skinheadi plynovou pistolí a nožem napadli skupinu Rómů. Jeden z nich skončil z vážnými zraněními v nemocnici. Podle zástupců romských organizací už nemohou spoléhat na policii a jsou připraveni bránit se proti rasistickým útokům sami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Více už Andrea Čánová: Čtveřice skinheadů zaútočila na skupinu Rómů v nočních hodinách. K potyčce došlo bez jakéhokoliv varování k útokům. Přesto jsou skinheadi obviněni z ublížení na zdraví s rasovým podtextem, protože v jejich bytech policisté našli množství předmětů s fašistickou tématikou. Rómské organizace na Ostravsku, v reakci na tento případ, chystají na polovinu srpna velkou demonstraci za práva a svobodu Rómů. Jak to potvrdil krajský předseda ROI Mikuláš Horvát.

Mikuláš Horvát: Opět začala štvanice na Rómy, kdy zbohatlí, novodobí fašisté si nás vybrali zase jako nějakou zvěř a chtějí u nás linčovat veřejně. Já říkám jasně, že prostě Rómové na Ostravsku mají toho dost a budeme činit rázné kroky, aby se tak již nestalo.

Zástupce severomoravského policejního ředitele Jiří Čolka je přesvědčen, že šlo o extremistický útok i přesto, že skinheadi při incidentu neprovolávali žádná rasistická hesla.

Jiří Čolka: Je to jednoznačný, sviňský, odporný, extremistický útok. Je to útok spáchaný čtyřmi lidmi. Viděli jste asi tu dokumentaci, jak vypadaly jejich tribity, to je prostě něco úděsného. Jestliže já se na to tedy podívám a vidím tam malůvky Hitlera a jeho veškerou neonacistickou literaturu, tak je to něco strašného.

Předseda ROI Mikuláš Horvát dodal, že v nejbližší době začnou v Ostravě fungovat i speciální hlídky Rómů, tzv.domobrana.

Mikuláš Horvát: Ano, budeme dělat domobrany. Budeme si bránit své domovy. Budeme v kontaktu s policií, kdy budeme veškeré případy, které se stanou, hlásit policii. Zatím se společnost nemusí bát. Nebudou to ozbrojení lidé. Budou to hlídky, které budou objíždět rizikové lokality a tím si myslím, že Rómové získají u policie zase důvěru k tomu, že se něco bude řešit.

Představitelé romských organizací se shodují, že v případě posledního útoku skinů na skupinu Rómů, pracovala policie velmi profesionálně. Říkají však, že to rozhodně není pravidlem u všech případů. Podle zástupců romských organizací většina napadených Rómů věc na policii neohlásí, protože už k ní nemá důvěru. Podobnou zkušenost má ostravský Róm Jiří Dubnický. Ten byl svědkem toho, jak v restauraci po slovní potyčce, napadl jeden skinhead asi 50letého Róma. Policie podle něho věc vůbec neřešila.

Jiří Dubnický: On ho jako udeřil, ten skin. Potom ho sebrali ven a 15 skinheadů ho tam začalo kopat. Přijela tam policie a řekla:"Vás tady je taky dost, vždyť tady bydlí tolik Rómáků, tak jste jim to měli vrátit."

Romští představitelé na Ostravsku tvrdí, že o většině útoků pravicových extremistů vědí pouze oni, a že policii poškození věc neohlásí. Kolik je takových případů však nebyl nikdo z nich schopen upřesnit.

Přepsal: Česká informační agentura

Milan Kopp, Andrea Čánová, Silvie Havelková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme