Ostuda a nepřijatelný úlet, komentují politici Ovčáčkův výrok o Říši a Evropské unii

O ostudě, nepřijatelném úletu a o poškozování Česka mluví někteří politici v reakci na slova prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka o Říši a Evropské unii. Ovčáčka se z oslovených politiků nepřímo zastal pouze předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura, který unii označil za čtvrtou říši.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Ovčáček na tiskové konferenci na Pražském hradě.

Jiří Ovčáček na tiskové konferenci na Pražském hradě. | Foto: Filip Jandourek

„Říše se rozhodla, že se v protektorátě nebude pít tuzemák. A basta!," napsal prezidentův mluvčí na facebooku v souvislosti s možným zákazem rumové příchutě, který by se mimo jiné dotkl českého tuzemáku.

Ovčáček komentoval pití tuzemáku. Na facebooku přirovnal Evropskou unii ke Třetí říši, píše Reuters

Číst článek

O Ovčáčkově výroku informovaly zahraniční agentury DPA a Reuters, od které zprávu přebral i server amerického listu New York Times.

„Jaký prezident, takový mluvčí. Ovčáček je jen šikovný nástroj Zemana pro zviditelňování, urážení oponentů a rozdělování společnosti," napsal na twitterovém účtu premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Europoslanec za ANO Pavel Telička označil na twitteru dění na Hradě slovem bordel. „Mluví jménem prezidenta - eurofederalisty? Bože, to je pád. A ČR padá s nimi," uvedl. Později ještě podotkl, že pokud je unie Říší, pak je prezident Miloš Zeman coby hlava členského státu Říše de facto kolaborant. „A Ovčáček pro něj dokáže dělat," dodal.

Mluví za prezidenta, zní z ODS

„Je to další ostuda v řadě, která nás ve světě poškozuje, zvlášť když se proti tomu jeho šéf neohradí a nevyhodí ho. Mluví tak tady za hlavu státu," komentoval Ovčáčkova slova místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Ovčáček si také podle něho nevidí na špičku nosu. „Je nekompetentní a demagog," soudí.

Tuzemák v ohrožení? Rumové aroma obsahuje rakovinotvornou látku, tvrdí experti na potraviny

Číst článek

Podle místopředsedy ODS Martina Kupky se na Hradě zřejmě rozhodli posouvat obraz Česka nejen na východ, ale zkouší také, jak hluboko se dá klesnout. „Je to samozřejmě další nepřijatelný úlet pana Ovčáčka. Nemá smysl se nad tím ani pohoršovat," řekl Kupka.

Europoslankyně KSČM Kateřina Konečná uvedla, že Ovčáčka už déle nevnímá jako mluvčího prezidenta, je spíš podle ní mluvčím sebe sama.

„Srovnávat EU se třetí říší může pouze ten, který na základní škole prospal velmi mnoho hodin dějepisu a nevidí rozdíl mezi plynovou komorou, která měla zabíjet, a naopak ochranou spotřebitele před škodlivými látkami," uvedla.

Fašizující tendence jsou viditelné, tvrdí Okamura

Evropská unie má podle místopředsedy KDU-ČSL Ondřeje Benešíka sice daleko k dokonalosti, ovšem vyvolávají se podle něho zbytečné vášně. Pokud má Ovčáček indicie, že někdo zneužívá unijní instituce, aby poškodil české producenty, měl by s nimi podle Benešíka přijít. „Pokud říká svůj názor, aby zaujal, je to naprosto nepatřičné," řekl.

Okamura však řekl, že EU je propojením států a nadnárodních korporací, které ve skutečnosti Brusel řídí. Je podle něho potlačována národní suverenita, svoboda slova mizí a nepřátelé Bruselu jsou dehonestováni, denně přibývají zákazy, příkazy a byrokracie. „Fašizující tendence jsou jasně viditelné a nelze je nevidět - ano, jsme ve spárech čtvrté říše," soudí Okamura.

Ovčáček serveru iDnes.cz řekl, že mu jeho výrok dosud nikdo na Hradě nevytkl, neboť se jedná o jeho soukromý názor. Trvá na tom, že přirovnání je přesné. „V roce 1943 také zakázala Říše pěstování chmele na Mšensku," řekl serveru prezidentův mluvčí.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček přirovnal na svém facebooku EU ke Třetí říši | Foto: Reprofoto facebooku Jiřího Ovčáčka

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme