Osud českobudějovické VŠ je v rukou kontrolorů

Jak nyní dopadne situace kolem veřejné Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích, rozhodnou kontroloři z Akreditační komise ministerstva školství, kteří v těchto dnech sepisují podrobný posudek o její kvalitě. Kontrolu si zadalo ministerstvo školství, které má o úrovni školy pochybnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České Budějovice

České Budějovice

Studenti však už teď mají jasno. Pokud školu zruší, na jinou se stěhovat nechtějí, což potvrzuje jedna z vysokoškolaček: „Docházku bych určitě ukončila, jinam bych se nestěhovala. Je to pro mě totiž strašně těžké, na školu si musím vydělávat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Petra Benešová zjišťovala situaci kolem českobudějovické školy

Českobudějovická škola se zaměřuje především na ekonomiku, management a stavitelství. Právě kvalita těchto oborů a personální obsazení teď zajímaly ministerské kontrolory nejvíce.

„Institucionální hodnocení započalo tím, že jsme byli vyzváni, abychom vyplnili sebehodnotící dotazník, ve kterém jsme řešili způsob řízení školy, organizační zabezpečení výuky a dodržování žádosti o akreditaci. Následně se vytvořila pracovní skupina, která měla řešit kontrolu na místě,“ popisuje rektor Marek Vochozka podobu inspekce.

Výsledek bude znám začátkem listopadu

Po škole se kontroloři prošli už na začátku října a podle rektora vše proběhlo bez problémů. „Dotazováni byli studenti a jednotliví pracovníci školy. Řešila se kvalita výuky, spokojenost s vyučujícími a spokojenost studentů se školou. Všechny materiály byly dodány, začátkem listopadu bychom měli dostat pracovní verzi,“ říká Vochozka.

Oficiální závěrečnou zprávu pak kontroloři zveřejní na konci listopadu. Podle Vladimíry Dvořákové, šéfky akreditační komise, mají její lidé všechny potřebné podklady. Více se ale k vlastnímu hodnocení nechtěla vyjadřovat.

Situaci kolem kvality školy nechce komentovat ani ministr školství Josef Dobeš. Počká si až na výsledky kontroly. Škola tak zůstává zatím v nejistotě. Jedna z akreditací na ekonomický obor už jí totiž končí letos. Povolení na technické obory ale ještě pokračují.

Marek Vochozka ale doufá, že o akreditaci na vzdělávání nepřijde. „Vůbec o tom nepochybuji, protože zabezpečení je bezproblémové, máme docenty, profesory, lidi, kteří se připravují na habilitaci, řadu doktorů a ty, kteří studují doktorská studia,“ míní rektor.

Hejtman: škola je v jižních Čechách nepostradatelná

I kdyby však ministerstvo chtělo školu zrušit, nepůjde to tak snadno. Změnit by se musel zákon. Proti tomu protestuje i hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. Vysoká škola je pro kraj důležitá, jak už dříve řekl Radiožurnálu: „Chceme být regionem, kde technické záležitosti budou hrát prim. i proto bychom zde chtěli vychovávat budoucí techniky inženýry a třeba je i přimět k tomu, aby se v Jižních Čechách usadili.“

O zrušení školy už uvažovalo ministerstvo za vedení Miroslavy Kopicové před volbami, na jaře ale od záměru upustilo. Teď na zrušení školy tlačil Dobešův náměstek Kryštof Hajn, který prý měl na začátku října dokonce vedení školy vyhrožovat. Rektor proto na něj podal trestní oznámení za vydírání a zneužití pravomoci úřední osoby.


Vysoká škola, která vznikla teprve před čtyřmi lety, nabízí studentům dva profesní bakalářské studijní programy. V současné době ji navštěvuje více než dva tisíce studentů. Kdyby školu zrušili, bude to poprvé za posledních dvacet let, kdy by z rejstříku zmizela takováto veřejná instituce.

Petra Benešová, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme