Osud českých zahraničních center chtějí řešit koaliční lidovci i někteří poslanci

Plánovaný přesun poloviny Českých center v zahraničí pod ambasády vzbudil rozruch mezi politiky. Problémem příspěvkových organizací se proto bude nejspíš zabývat koalice i poslanci. Výhrady k plánu ministerstva zahraničí mají hlavně vládní lidovci. Podle nich by změna mohla poškodit samotná centra, která propagují českou kulturu v cizině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Českém centru ve Vídni se sešli rakouští bohemisté | Foto: Libor Galia

Čtení poezie českých autorů, výstavy nebo třeba besedy s umělci. Takto propagují tuzemskou kulturu Česká centra ve dvaceti zemích za hranicemi. Podle ministerstva zahraničí je ale u 11 z nich problémem, že využívají výhody velvyslanectví, jako jsou diplomatické pasy, poznávací značky aut, bankovní účty a další, což způsobuje mimo jiné problémy v účetnictví.

Centra přitom nejsou součástí ambasád a právě to by se mohlo v budoucnu změnit. Vyplývá to z dokumentů, které má Český rozhlas k dispozici.

Ministerstvo zahraničí oficiálně uvádí, že změny chce hlavně proto, aby se Česká centra zaměřila i na ekonomickou diplomacii nebo třeba propagovala české výrobky.

Změny by měly začít do konce roku

„Předpokládám, že plán by mohl být detailně hotov v horizontu několika měsíců, do konce roku bychom mohli začít realizovat některé tyto změny, které souvisejí s vnitřním uspořádáním a kontrolním chodem Českých center,“ řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Resort chce i šetřit, například nastěhováním vybraných center do volných prostor ambasád. Výhrady k tomu však mají někteří šéfové Českých center, oficiálně to ale komentovat odmítají.

Problémem se začali zabývat i vládní lidovci. „Pokud nebude takováto reforma dostatečně prodiskutována jednak s velvyslanci samotnými, ale taktéž s Českými centry, mohla by podvázat a poškodit činnost a samotnou podstatu Českých center,“ myslí si předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL), kterému se ale úmysl převést centra pod ambasády zdá poměrně logický.

Výstava fotografií Pavla Máry v Českém centru Paříž | Foto: Marie Sýkorová

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš s přesunem center pod ambasády problém nemá. „Právě naopak. Mělo by to být centralizované,“ řekl Babiš.

Schwarzenberg má obavy o českou kulturu

Tématem se budou zabývat i poslanci ze zahraničního výboru na některém z příštích zasedání. Jejich předseda Karel Schwarzenberg (TOP 09) zvažuje, že si vyžádá vysvětlení přímo od zástupců ministerstva zahraničí, protože má obavy o českou kulturu.

„To celé je výsledek toho, že u mnoha lidí ještě trvá přesvědčení z minulých dob, že jediné, co je zajímavé, jsou hospodářská čísla, a vše ostatní je taková ta nadstavba,“ domnívá se Schwarzenberg,

Ministerstvo odmítá, že by novinka mohla ohrozit propagaci Česka v zahraničí nebo chod center. Česká centra jsou příspěvkovými organizacemi resortu a jsou na něm finančně závislá.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme