Osud daňových změn je nejistý. Proti jsou někteří poslanci ODS

Někteří poslanci ODS pro daňové změny zřejmě ruku nezvednou. Jde například o zvýšení DPH na 15 a 21 procent nebo solidární zdanění lidí s příjmy nad zhruba 100 000 korun měsíčně. Opozice, která je tvrdě proti navrhovaným změnám, počítá s tím, že vládní koalice nedá pro zákon vrácený Senátem dohromady potřebných 101 hlasů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 12.6.2012, Petr Nečas

Poslanecká sněmovna 12.6.2012, Petr Nečas | Foto: Filip Jandourek

Už se například ví, že proti budou poslanci ODS Tomáš Úlehla a Petr Tluchoř. Pokud balíček neprojde, plánuje ho premiér Petr Nečas ODS spojit s hlasováním o důvěře vládě.

„Bez schválení těchto norem není možné sestavit rozpočet na příští rok a z tohoto důvodu platí, že se důvod existence této vlády blíží k nule,“ poznamenal premiér.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanec Michal Doktor v Ozvěnách dne vysvětlil své stanovisko k daňovým změnám. Situaci kolem projednávání předlohy ve sněmovně pak rozebral komentátor Radiožurnálu Petr Nováček

Přesný počet poslanců ODS, kteří daňový balíček nepodpoří, nebyl před začátkem zářijové schůze jasný. Občanští demokraté totiž jednání svého klubu přerušili. Většina členů ale pro vládní návrh ruku zvedne, stejně jako David Šeich.

„Já jsem vyslovil svoje pochybnosti o zvyšování daní v režii ODS, ale opakovaně říkám, že na druhé straně loajalita k ODS je významná hodnota a jestli prostě hlasování je závazné a poslanecký klub nás k tomu zavazuje, já ten závazek budu respektovat,“ řekl Šeich.

Od opozice se i dnes čeká pestrá plejáda argumentů, proč je zvyšování daní špatné. Obstrukce ale, jak potvrdil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, jeho strana nechystá.

„Obstrukce v tuto chvíli nemají žádný velký smysl, navíc podle jednacího řádu ani poziční menšina v Poslanecké sněmovně není schopná obstrukcemi zablokovat projednání těchto návrhů zákonů,“ přiznal Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozložení sil ve sněmovně před začátkem zářijové schůze zjišťovala parlamentní reportérka ČRo Milada Richterová

Vládu při schvalování daňových změn nepodpoří ani poslanec Michal Doktor, který před časem vystoupil z ODS. Vláda podle něj nemá pro zvýšení daní morální právo.

„Každý týden přinášejí média dostatek informací o tom, jak ministři této vlády plýtvají a nevyužívají veškerý prostor pro úspory. Až toto učiní, budu já zvažovat, zda je nutné zvyšovat daně,“ řekl Doktor v Ozvěnách dne.

Nejistý osud této vládní předlohy je podle komentátora Radiožurnálu Petra Nováčka důsledkem situace, která panuje uvnitř Občanské demokratické strany.

„V ODS se už příliš nediskutuje, část strany si na to i otevřeně stěžuje. Věci se tam projednávají když tak na poslední chvíli. Prostě někteří členové mají dojem, že jsou stavěni před hotovou věc, a že dokonce vedení strany v čele s Petrem Nečasem – proto, aby udrželo koalici – zásadně porušuje dlouhodobé programové cíle Občanské demokratické strany.“

Pokud premiér spojí hlasování o daňových změnách s hlasováním o důvěře, donutí tím poslance ODS k absolutní disciplíně.

„A to se nemůže neodrazit podle mého soudu na podzimním kongresu ODS, který se bude konat po volbách do krajských zastupitelstev,“ poznamenal Nováček v Ozvěnách dne.

Věra Pfeifferová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme