Osud kabinetu Petra Nečase je stále nejistý. Poslanci ODS znovu projednají daňový balíček

ODS se zatím neshodla na změnách ve vládním daňovém balíčku, se kterým vláda Petra Nečase spojila svoji další existenci. V jednání budou pokračovat dnes. Sněmovní klub strany se sejde ráno ještě před jednáním sněmovny. Straničtí rebelové ODS odmítají zvyšování daní, zejména DPH. Pokud tento bod ve vládním návrhu zůstane, nejspíš ho nepodpoří a vláda padne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda Petra Nečase na tiskové konferenci po jednání kabinetu | Zdroj: ČTK

Poslanci by měli začít balík projednávat už tento týden. Premiér a šéf ODS Petr Nečas rebelům jako ústupek nabízí, že základní sazba DPH zůstane stejná a zvýší se na rok jen dolní sazba ze současných 14 procent na 15.

To je ale podle nespokojených poslanců ODS málo. Jejich neformální lídr Petr Tluchoř ale věří, že shodu s vedením strany najdou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozkolu v ODS mluvila na Rádiu Česko vicepremiérka za LIDEM Karolína Peake a politoložka z VŠE Vladimíra Dvořáková

„Byl bych velmi rád, abychom ve druhém čtení předkládali takový návrh, jako koalice nebo jako klub ODS. Jsme připraveni na to, že se dohodneme, nebo jsme připraveni se dohodnout a věříme v to, že se dohodneme,“ řekl.

Zda se nakonec na nějakém kompromisu dohodnou, neví ani předseda strany a premiér Petr Nečas.

„Pokud zvítězí zodpovědnost a pokud je pravda to, že jde primárně o věc a nikoli o mocenské přeskupení v ODS, tak se dohodneme a vláda nepadne. Pokud jde o něco jiného, tedy že primárně jde o pokus svrhnout předsedu ODS a premiéra a provést mocenské přeskupení v ODS, tak se asi dohodneme velmi těžko,“ vysvětlil.

Jeden z rebelů Ivan Fuksa České televizi ale řekl, že předčasné volby nechtějí. „Jestliže při jednání z minulého týdne s panem premiérem se dokázalo v DPH dojít ke kompromisu, že se bude zvyšovat jenom jedna sazba, to znamená, že 10 miliard se někde v rozpočtu našlo. Tak si myslíme, že 6 miliard stojí za to, abychom je našli v rozpočtu a DPH odtamtud vyškrtli a balíček může být schválen. Žádné předčasné volby nechceme,“ zdůraznil.

Koaliční partneři vidí jako možnost, že vláda padne. V České televizi to řekla Helena Langšádlová z TOP 09.

„My v tuto chvíli ještě pořád jako koaliční partner čekáme na to, s čím přijde ODS, abychom mohli jednat. Ale pokud nedojde k dohodě, opravdu platí scénář, že vláda bude v demisi a bude schvalovat rozpočet podle platné legislativy,“ konstatovala.

Bez Nečase vláda nebude

Podle ministra financí by odmítnutí balíčku znamenalo nutnost snížení fakultativních výdajů hlavně v oblasti výzkumu a vědy nebo dopravy.

Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) připomíná, že otevření už jednou uzavřené dohody kvůli rebelům z ODS bude znamenat nutnost nového projednávání.

„Byli jsme připraveni dodržet dohodu, která byla v dubnu tohoto roku. Pokud kvůli rozkolu a mocenským sporům v ODS bude docházet k plošným škrtům na všech ministerstvech, považuji to za velmi nefér a znamená to také samozřejmě koaliční jednání o rozpočtu,“ říká Peake.

V kuloárech se spekuluje i o tom, že některé síly v ODS chtějí vyměnit premiéra Nečase například za Martina Kubu. Pokud by občanští demokraté sestavovali novou vládu bez Nečase, je otázkou, kdo by se na ní podílel. TOP 09 už totiž vyloučila, že by ve vládě bez Nečase chtěla být.

„Vůbec teď nevidím žádnou alternativu v rámci této Poslanecké sněmovny k existující vládě Petra Nečase a půdorysu, na jakém je vláda vytvořena nyní,“ přidává se Karolína Peake.

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Rádio Česko, bre, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme