Osud státních maturit je zatím nejistý. Generálka v říjnu ale bude

Osud státních maturit drží ve svých rukou budoucí vláda. Ta by během srpna měla rozhodnout o tom, zda novou podobu zkoušky o rok odloží, nebo zda středoškoláci už na jaře příštího roku budou maturovat pod taktovkou státu. Vyjednávací tým školských expertů možné budoucí vlády se ale už dohodl na tom, že v každém případě bude říjnová maturitní generálka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti státním maturitám | Foto: Tomáš Adamec

Do ní se přihlásilo 1150 škol a ministerská organizace Cermat ode dneška tiskne testy pro 100 tisíc studentů.

„Obecná shoda v koalici je, že státní maturity mají být. V tento okamžik řešíme pouze to, zda mají být za rok nebo za dva roky. Vláda by měla rozhodnout o dalším postupu do konce prázdnin, aby studenti, kteří budou nastupovat do dalšího ročníku věděli, co je čeká,“ říká školský expert z Top 09 Jan Vitula a dodává:

„Generální zkouška, která ukáže možnosti dalšího postupu, by měla proběhnout v říjnu. To znamená, bude tam jistá časová disproporce, ale s tím se holt vláda bude muset popasovat.“

Možný budoucí ministr školství Josef Dobeš z Věcí veřejných chce nechat provést finanční audit příprav na maturity. Příprava nových maturit stála už stovky milionů korun, říjnová generálka spolkne 140 milionů korun.

Klára Bílá, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme