Osud státního rozpočtu na příští rok mají v rukou poslanci

Poslanecká sněmovna dnes schvaluje vládní návrh zákona o státním rozpočtu na příští rok. Už dříve poslanci rozhodli o tom, že rozpočet může počítat s příjmy 884 miliardy 400 miliony korun a výdaji 958 miliard 800 milionů korun. Schodek hospodaření státu tak bude 74,4 miliard.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Zdroj: AFP

To by znamenalo, že schodek veřejných rozpočtů nepřekročí hranici 4,6 procenta hrubého domácího produktu, takže bychom splnili požadavky konvergenčního programu, který jsme dohodli s Evropskou unií před přístupem do eurozóny.

Poslanci hlasují o stovkách návrhů, kterými se snaží přesunout finance mezi rozpočtovými kapitolami a dostat tak peníze na jednotlivé projekty do regionů. Už rozhodli například o tom, že dají čtyři miliony korun na rekonstrukci baziliky Svaté Hory v Příbrami. Zamítli ale návrh na dotace festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět nebo na rekonstrukci Karlova mostu.

Opravovali ale také chyby v textu, jako Michal Kraus: "V textu, kde je uvedeno slovo dialyzační jednotky, má být správně dimilinizační jednotky. Čili nikoliv ledviny, ale roztroušená skleróza."

Podstatné je, že poslanci už přijali usnesení rozpočtového výboru, který doporučil téměř 800 pozměňovacích návrhů za zhruba 4 miliardy korun.

Podle stranické příslušnosti, kterou zatím poslanci při hlasování projevují, se zdá, že státní rozpočet bude přijat a nenastane tak rozpočtové provizorium. Jak očekává i sociální demokrat Miloslav Vlček: "Vláda, která by nastoupila po volbách, by měla strašně těžkou pozici. Museli bychom jet na ty jednotlivé dílčí dvanáctiny každý měsíc a byl by to problém. Proto si myslím, že je důležité, aby ten rozpočet byl schválen."

Jitka Hanžlová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme