Osud Ukrajiny připomíná, jak klíčové bylo stát se součástí NATO, řekl Pavel k výročí vstupu
Osud Ukrajiny připomíná, jak klíčové před čtvrt stoletím bylo, že se Česko spolu s dalšími zeměmi dokázalo chopit příležitosti a dovést k cíli svou integraci do Severoatlantické aliance (NATO). Na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost, která se koná na Pražském hradě u příležitosti úterního 25. výročí vstupu ČR do NATO, to uvedl prezident Petr Pavel.
Vstup do NATO nebyl před třemi desetiletími samozřejmostí a měl odpůrce v Česku i zahraničí, řekl Pavel. V USA se vedla o tématu zásadní diskuse, ve které byl důležitou postavou prezident Bill Clinton, zdůraznil. Bývalého prezidenta Clintona proto na konferenci pozval jako dobrého přítele České republiky, doplnil. Clinton od Pavla v poledne převzal Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy.
Pavel vyznamenal Clintona. Na Pražském hradě mu udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka
Číst článek
Rozsah ruské agrese na Ukrajině, která začala před dvěma roky, ale i brutalita ruských jednotek, byly podle Pavla pro západní země šokující. „Další rok konfliktu potvrdil, že válka jen tak neskončí. Nenaplnily se smělé naděje, že Ukrajinci, kteří převzali iniciativu, okupanty vytlačí. Ukrajina se dostává do defenzivy,“ konstatoval český prezident. Ukrajinští lidé ale vzdorují přesto, nebo právě proto, že poznali, čeho jsou okupanti schopní, dodal.
Lidé v Česku si podle Pavla již zvykli brát členství v NATO a pocit bezpečí jako dané. „Nebýt spojeneckého závazku, není vyloučené, že bychom čelili my nebo naši sousedé na východ, stejné zvůli jako dnes Ukrajina,“ míní.
Ukrajinský osud je proto připomínkou, jak klíčové bylo chopit se příležitosti a dotlačit českou integraci do euroatlantických struktur k cíli. „Vstup do NATO nebyl samozřejmostí, odpůrce měl v zahraničí i doma,“ dodal Pavel. Noví členové NATO podle Pavla přitom již stihli dokázat, že jsou dobrými a spolehlivými partnery.
NATO musí držet pospolu
NATO nicméně bude zárukou bezpečí pouze tehdy, budeme-li všichni ke svým závazkům přistupovat pozorně, dodal Pavel. Ocenil, že ČR patří mezi státy, které berou vážně závazek dávat dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu. „Situace bude pravděpodobně žádat, abychom do obrany dávali ještě více,“ odhadl.
NATO se podle něj musí do budoucna soustředit na vševojskové kapacity tak, aby mohlo zvítězit v konfliktu s rovnocenným soupeřem. Musí si také udržet kvantitativní náskok.
V zemích NATO se musí navýšit výroba ve všech segmentech obranného průmyslu, je také nutné zvýšit bojové kapacity jednotlivých armád, míní Pavel. „A důsledně přitom uplatňovat inovace a zkušenosti z ukrajinského bojiště,“ dodal. Poslední klíčovou věcí je podle něj vnitřní soudržnost NATO.