Osud zákona, který má chránit před praktikami předváděcích akcí, je nejistý

Ministerstvo průmyslu a obchodu letos v květnu slíbilo, že zakročí proti praktikám, které prodejci používají na předváděcích akcích pro seniory. Sepsalo zákon, který má pořadatelům předváděcí akcí zabránit, aby mohli zejména starší lidi tak snadno oklamat. Kvůli změně na politické scéně ale hrozí, že sněmovna už nestihne nová pravidla schválit. Normu totiž ještě ani neprojednala vláda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předváděcí akce pro důchodce (ilustrační foto)

Předváděcí akce pro důchodce (ilustrační foto) | Foto: Český rozhlas

„Chtělo se mi brečet, nemohla jsem ani mluvit. Bylo to přespříliš, plivnul na mě přes stůl,“ vzpomíná na chovaní pořadatelů jedné předváděcí akce paní Zdeňka z Havířova.

Nová pravidla mají podobným nekalým praktikám vystavit stopku. Organizátorům například nařizují, aby 14 dnů předem nahlásili České obchodní inspekci podrobnosti předváděcí akce - kontroloři by tak měli mít větší přehled o tom, kde a kdy se koná a jaký je její program. A změny se mají dotknout i reklamních letáků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zákon, který má chránit seniory před nekalými praktikami na předváděcích akcích, je v ohrožení kvůli vládní krizi

„Letáky, které dostávají senioři jako pozvánku, musely být povinně označeny druhem zboží, které se tam bude nabízet. Aby nečekali, že jedou na Karlštejn, kde bude jen řízek a salát, a pak byli vystaveni pětihodinovému vyjednávání o tom, jestli si koupí hrnce nebo ne,“ říká ministr průmyslu a obchodu v demisi Martin Kuba.

Vláda, ve které končící šéf resortu seděl, už ale o normě hlasovat nebude. Osud předlohy má teď v rukou vznikající kabinet Jiřího Rusnoka. Ten by o nových pravidlech mohl rozhodnout na konci léta.

Je ale otázka, jestli jeho vláda vůbec získá ve sněmovně důvěru a zda se politici nakonec nedohodnou na předčasných volbách. V takovém případě by zákon skončil pod stolem. Na normu přitom čekají především senioři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů Gerta Mazalová v rozhovoru pro Český rozhlas vysvětluje, jak vypadají nekalé praktiky organizátorů předváděcích akcí a jaký dopad to bude mít, pokud zákon neprojde.

„Pokud by ten zákon neprošel, když se teď vyměňuje vláda a v parlamentu jsou jiné starosti, zůstaneme na mrtvém bodě a staří lidé budou znovu předhozeni napospas,“ říká místopředseda Svazu důchodců František Prášek.

Zpřísnění pravidel požaduje i Sdružení obrany spotřebitelů. To se na sepsaní předlohy i podílelo. Pokud by ji poslanci neschválili, jeho připomínky by tak zůstaly pouze na papíře. To, že je osud zákona nejistý, přitom přiznává i Jan Duben z Ministerstva průmyslu a obchodu.

„Jaký je osud tohohle zákona, je samozřejmě ve hvězdách s ohledem na současnou situaci, protože miy to můžeme dát až do vlády, která by měla teprve vzniknout.“

Nový trend: výjezdy do zahraničí

Jen od začátku roku přitom Česká obchodní inspekce organizátorům předváděcích akcí rozdala za porušování zákonů pokuty za víc jak 10 milionů korun. Pořadatelé navíc přicházejí s novými triky jak vydělat na seniorech. Nově je například vozí na předváděcí akce do zahraničí, upozorňuje šéfka Sdružení obrany spotřebitelů Gerta Mazalová.

„Třeba do Turecka do různých továren na koberce, množí se nám případy, kdy spotřebitelé nakoupí koberce a domnívají se, že mohou odstoupit od smlouvy, ale nemohou, protože turecké zákony jsou úplně jiné. Navíc je to v pevných prodejnách. Vynalézavost podvodných prodejců je velká a lidé, kteří jsou vyvezeni ven, jsou naprosto bezbranní,“ popisuje Mazalová.

Předváděcí akce pro důchodce (ilustrační foto) | Foto: Český rozhlas

Za posledních 14 sdružení eviduje už šest případů zneužití práv spotřebitele. Jednou z obětí se stal muž, kterému se organizátoři snažili vnutit koberec za čtyři tisíce eur. Nakonec si ho koupil, za poloviční cenu. „Podle spotřebitele to bylo dokonce pod fyzickým nátlakem,“ upozorňuje Mazalová.

Lidé si přitom zpočátku myslí, že jen jedou do zahraničí za památkami. Organizátoři pak v rámci programu nabízejí například výlet do továrny. Vše vypadá kulturně až do chvíle, kdy do ní přijedou. Pak přichází nátlak.

Pokud se nepodniknou protiopatření, kromě rostoucích počtů zneužitých seniorů bude stoupat také zadluženost a to nejen v případě lidí v důchodovém věku, varuje Mazalová. Ubránit se nátlaku totiž leckdy nedokáže ani mladší generace.

Tereza Jelínková, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme