Mynář nedostal prověrku i kvůli pochybnostem při rekonstrukci hotelu v Osvětimanech, píše Seznam Zprávy

Mezi důvody, proč hradní kancléř Vratislav Mynář nezískal prověrku Národního bezpečnostního úřadu, byly podle Seznamu Zprávy pochybnosti provázející rekonstrukci penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Podle serveru to vyplývá ze žaloby, kterou sám kancléř proti neudělení prověrky podal, nakonec ji ale stáhl. Mynář čelí kvůli dostavbě penzionu obvinění z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie. On sám vinu odmítá.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vratislav Mynář | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Národní bezpečnostní úřad podle serveru Seznam Zprávy při rozhodování o bezpečnostní prověrce pro Mynáře dospěl k podezření, že přestavba bývalé zemědělské budovy v Osvětimanech byla od počátku Mynářovým projektem, ačkoliv dotaci 13 milionů korun získal od ministerstva školství spolek Chřibák na výstavbu ubytovny pro sportovce.

Státní zástupce zastavil stíhání Mynářovy firmy. Kancléř je ale dále obviněný, podal stížnost

Číst článek

Poté, co byla dotace vyčerpána, si rozestavěnou ubytovnu pronajala Mynářova firma Clever Management, která ji dokončila do podoby penzionu Malovaný. Získala na to dotaci z evropských fondů, přestože celá akce už jednu dotaci dostala.

Díky zapojení formálních příjemců dotací určených na nekomerční účely došlo podle Národního bezpečnostního úřadu k podstatnému zhodnocení Mynářova majetku, uvádí server. Úřad podle něj dospěl k tomuto závěru mimo jiné proto, že penzion stojí na Mynářově pozemku.

Navíc Mynář podle Národního bezpečnostního úřadu minimálně do srpna 2015 vlastnil dispoziční práva k bankovním účtům spolku Chřibák a půjčil mu peníze, uvádí Seznam Zprávy.

Firma Vratislava Mynáře provozuje v Osvětimanech poblíž penzionu také lyžařský areál | Foto: Dalibor Glück / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Dotační podvod?

Mynářův advokát Lukáš Trojan ale odmítá tvrzení, že Mynář od počátku plánoval do projektu veřejně vstoupit po získání státní dotace a získat v něm majetkový podíl.

Počátkem letošního roku policie obvinila Mynáře kvůli dostavbě penzionu v Osvětimanech z trestného činu poškozování finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Kancléř trvá na tom, že se žádného trestného činu nedopustil, a podal na postup státního zastupitelství stížnost.

Jako vedoucí Kanceláře prezidenta republiky působí Mynář od roku 2013. Ve své funkci je terčem kritiky zejména kvůli tomu, že dodnes nezískal bezpečnostní prověrku. Národní bezpečnostní úřad o ni kancléř zažádal po nástupu na Hrad, v září 2015 ovšem oznámil, že prověrku na stupeň přísně tajné nezískal. O její získání už ani neusiluje. Zdůvodňuje to tím, že mu zákon neukládá, aby ji měl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme