Osvobozený vězeň Tempel povolal před soud vraha a násilníka. Po státu požaduje 86 milionů korun

Osvobozený vězeň Robert Tempel se před Obvodním soudem pro Prahu 2 nadále snaží prokázat, že ho má stát za nezákonné věznění odškodnit částkou téměř 86 milionů korun. V úterý se za ohrádky pro svědky postavili odsouzený vrah Albert Žirovnický a násilník Jindřich Schmied. Oba se s Tempelem seznámili při výkonu trestu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osvobozený vězeň Robert Tempel před soudem kvůli odškodnění

Osvobozený vězeň Robert Tempel před soudem kvůli odškodnění | Foto: Šimánek Vít | Zdroj: ČTK

Soudkyně Klára Babičková v úterý přistoupila k výslechům dvou svědků, kteří se s osvobozeným vězněm Tempelem seznámili ve věznicích Mírov a Bělušice. Sami totiž spáchali trestné násilné činy.

Soudkyně v případě odškodnění Tempela chce vyjet do věznic. Bývalý vězeň již urovnal vztahy s Kajínkem

Číst článek

První z nich, Albert Žirovnický, strávil ve vězení téměř 18 let za vraždu prodavače v roce 2000 a dřívější loupeže. Nyní předstoupil před soudkyni jako svědek, protože s Tempelem byli několik měsíců umístěni v jedné cele na Mírově.

Žirovnický před soudem popisoval, že k Tempelovi měla vězeňská služba úplně odlišný přístup. Jako příklad uvedl, že on a další odsouzení vrahové neměli tak přísné převozy k soudním líčením nebo do nemocnic. 

Již propuštěný vrah dle svých slov podal na Českou republiku na 250 žalob. A pomáhal i s tou, která nakonec uspěla u Evropského soudu pro lidská práva a vedla k úplnému osvobození Tempela. „Byli jsme nadále v kontaktu, domluvili jsme se tam, že mu pomohu v té jeho věci, když jsem viděl, co to s tím chlapem dělá, tak mě to prostě štvalo,“ prohlásil Žirovnický u soudu.

Debata u fotek z věznice

Žirovnický měl také na monitoru počítače v soudní síni zhodnotit fotografie cel, které zaslala mírovská věznice. Shodně ale s Tempelem odmítli, že by v těchto vyobrazených místnostech trávili trest odnětí svobody.

Následně, když se oba bývalí vězni pustili před obrazovkou do řeči a vzpomínali, kde byl kdo umístěn, je soudkyně zarazila. „Pane žalobce nenapovídejte, nechte si to na potom,“ umírnila Tempela.

Nejde vymazat, co mi způsobili, vypověděl osvobozený vězeň Tempel. Po státu žádá 86 milionů korun

Číst článek

Zhruba za hodinu se za ohrádku pro svědky postavil i Jindřich Schmied z kolotočářské rodiny, jejíž členové byli odsouzeni za mučení mladíka, kterého několik dní věznili, fyzicky trýznili a následně postřelili vzduchovkou. Schmied si měl odpykat šestiletý trest ve věznici se zvýšenou ostrahou.

A právě tam se setkal s Tempelem, se kterým se zná asi od patnácti let. Ve věznici v Bělušicích byli spolu na stejném oddíle. Také tento zavalitý muž v kožené bundě soudu vypověděl, že osvobozený Tempel měl přísný režim vymykající se normálu. 

Schmied například popisoval, že Tempela jako jediného vězeňská služba před procházkou v areálu věznice spoutala, odvedla ho na dvůr a až tam mu pouta na rukou a nohou sundala. Podle něj takový postup dozorci volili na přímý příkaz vedení věznice.

Zásah evropského soudu

Robert Tempel byl původně odsouzen ze dvě vraždy. Podle tehdejší obžaloby měl večer 20. srpna 2001 vylákat dva muže na lesní parkoviště u Hruškové na Sokolovsku. Na domluveném místě měl jednomu z nich předat 400 tisíc korun za vozidlo značky Audi. Oba podle obžaloby ale usmrtil hrubým fyzickým násilím a několika výstřely ze zbraně, která se ale nikdy nenašla.

Osvobozující rozsudek po 20 letech vězení: Tempel se vražd dopustit mohl, neexistuje ale dostatek důkazů

Číst článek

Následně měl oběma ukrást mobilní telefony a těla zahrabat na Chebsku. Za to ho soud poslal na zbytek života za mříže. Od vražd uplynulo více než dvacet let a Robert Tempel se opět ocitl na svobodě. Po zásahu Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku o tom v říjnu loňského roku rozhodl Vrchní soud v Praze.

S případem si již od počátku nevěděla česká justice rady, jak dříve podrobně popsal server iROZHLAS.cz. Zatímco Krajský soud v Plzni opakovaně vydával rozsudky o neprokázání viny a zprošťoval tak Tempela obžaloby, odvolací Vrchní soud v Praze verdikty rušil a nařizoval obstarání dalších a dalších důkazů. To se v průběhu necelých tří let odehrálo čtyřikrát.

Státní zástupkyně nechtěla Tempelovu nevinu přijmout a znovu se obrátila na pražský vrchní soud, který rozsudek zrušil. Nařídil navíc, aby se případem nově zabýval Krajský soud v Praze. Tam už rozhodli podle představ vrchního soudu a poslali Tempela do vězení na doživotí.

Zastání po 20 letech

Zastání Tempel našel až u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který předloni v červnu jasně konstatoval, že česká justice svým postupem porušila Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod. Vrchnímu soudu v Praze také například vytkl, že rozsudky rušil tolikrát, dokud jiný soud neuznal pachatele vinným, nebo hodnotil věrohodnost svědka, i když ho sám nevyslechl.

Úplně poslední rozsudek z loňského října připouští možnou Tempelovu vinu, ale není si jí naprosto jistý. „Odvolací senát se proto ocitl v situaci, kdy shromážděné důkazy sice nasvědčovaly reálné možnosti, že obžalovaný se mohl skutku uvedeného v žalobním návrhu dopustit, současně však takový závěr nebylo možno dovodit jednoznačně a bez důvodných pochybností,“ uvedl předseda senátu Robert Fremr.

Jak rozhodovaly soudy o Robertu Tempelovi

 • 17. 09. 2004 Zproštěn obžaloby Krajským soud v Plzni

  Poprvé o údajných vraždách rozhodl Krajský soud v Plzni v prospěch Roberta Tempela. Zprostil ho totiž obžaloby za trestný čin vraždy.

 • 01. 12. 2004 Zrušení předchozího rozsudku

  Vrchní soud v Praze na odvolání státní zástupkyně zrušil předchozí verdikt a vrátil věc k novému projednání. Podle odvolacího soudu se totiž plzeňští soudci nedostatečně vypořádali se všemi důkazy.

 • 01. 02. 2005 Zproštěn podruhé

  Poté, co se případ Roberta Tempela, vrátil ke Krajskému soudu v Plzni, soudci ho opět zprostili obžaloby.

 • 27. 04. 2005 Zrušení předchozího rozsudku No. 2

  Do hry se opět dostává státní zástupkyně, která se nespokojila s rozhodnutím plzeňského soudu a podává odvolání. Vrchní soud v Praze rozsudek opět zrušil a vrátil k novému projednání. Sám přitom rozhodl o třináctiletém trestu odnětí svobody za další trestnou činnost. Pražští soudci také nařídili, aby případ rozhodl senát v jiném složení.

 • Ústavní stížnost 15. 09. 2005

  Obžalovaný nesouhlasil s rozhodnutím vrchního soudu, že má jeho případ projednat senát v jiném složení, a obrátil se na Ústavní soud. Stížnost ale Ústavní soud zamítl jako zjevně neopodstatněnou.

 • 18. 05. 2006 Zproštěn potřetí

  Soudci Krajského soudu v Plzni v novém složení znovu zkoumali všechny důkazy a další ještě doplnili. Následně ale opět zopakovali, že nepovažují klíčového svědka za věrohodného a Tempela zprostili obžaloby.

 • 04. 10. 2006 Zrušení předchozího rozsudku No. 3

  Vrchní soud v Praze opět zrušil rozsudek plzeňských soudců v plném rozsahu, když jim vytkl, že jednostranné hodnocení důkazů ve prospěch obžalovaného nelze dovádět do absurdity. Krajskému soudu opět nařídil doplnit další důkazy.

 • 06. 03. 2007 Zproštěn počtvrté

  Další důkazy doplněny, o vině Roberta Tempela přesto nerozhodnuto. I na počtvrté ho Krajský soud v Plzni zprostil obžaloby. Soudci totiž nebyli zcela přesvědčeni o vrahovi.

 • 29. 05. 2007 Zrušení předchozího rozsudku No. 4

  „Krajský soud v Plzni zjevně není schopen se oprostit od zaujatého hodnocení důkazů, respektive postrádá vůli ve věci objektivně a spravedlivě rozhodnout,“ konstatoval Vrchní soud v Praze, když verdikt opět zrušil. Navíc nařídil, aby celý případ nově místo v Plzni projednal Krajský soud v Praze. Později zrušeno Ústavním soudem.

 • 13. 12. 2007 Druhá ústavní stížnost

  Robert Tempel se podruhé obrátil na Ústavní soud. Ten ale znovu ústavní stížnost zamítl jako nepřípustnou a zjevně neopodstatněnou.

 • 26. 11. 2008 Uznán vinným trestným činem vraždy

  Krajský soud v Praze nově uznal Tempela vinným a odsoudil ho k souhrnnému trestu doživotí. Soudci totiž - narozdíl od jejich plzeňských kolegů - dospěli k závěru, že svědectví vykazuje jen nevýznamné rozpory a je věrohodné. Později zrušeno Ústavním soudem.

 • 09. 12. 2009 Potvrzení verdiktu

  Odsouzený Tempel podal proti verdiktu odvolání k Vrchnímu soudu v Praze. Ten sice předchozí rozsudek částečně zrušil ale jen ve výroku o trestu. Znění změnil na „výjimečný trest odnětí svobody na doživotí“. Později zrušeno Ústavním soudem.

 • 28. 07. 2011 Dovolání k Nejvyššímu soudu

  Tempel napadl i rozsudek vrchního soudu, když podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten však krok odsouzeného odmítl jako zjevně neopodstatněný. Ztotožnil se s hodnocením důkazů a označil je za logické. Později zrušeno Ústavním soudem.

 • 19. 04. 2012 Ústavní stížnost

  Další ústavní stížnost a další její zamítnutí Ústavním soudem. Opět ohodnocená jako zjevně neopodstatněná. Ještě ten rok podal Tempel stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva.

 • 25. 06. 2020 Rozsudek proti České republice

  Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že postupem soudů došlo k porušení Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Neztotožnil se se závěry Vrchního soudu v Praze, zejména tím, že hodnotil důkazy a věrohodnost svědka, aniž by ho vyslechl, a podsouval názory pražskému soudu, že by měl rozhodnut jinak.

 • 16. 11. 2020 Návrh na povolení obnovení řízení

  Odsouzený Robert Tempel se po evropském rozsudku opět obrátil na Ústavní soud a žádal o povolení obnovy jeho předešlých dvou ústavních stížností. Ústavní soudci jeho žádosti vyhověli, dospěli k závěru, že byla porušena základní práva na soudní ochranu a na zákonného soudce. Tím zrušili několik předchozích verdiktů.

 • 14. října 2021 Konečné rozhodnutí Vrchního soudu v Praze

  Vrchní soud se musel opětovně zabývat odvoláním státní zástupkyně ze dne 06. 03. 2007, protože Ústavní soud tento verdikt zrušil. Další důkazy, které by prokázaly Tempelovu vinu však již nebylo možné získat. Vrchní soud v Praze proto musel napadený zprošťující rozsudek potvrdit.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme