Otakar Foltýn končí v čele vojenské policie. Projedná to nejbližší výbor pro obranu, potvrdil jeho předseda

Po osmi měsících končí ve funkci náčelníka vojenské policie plukovník Otakar Foltýn. Ekonomickému deníku to v úterý odpoledne potvrdila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). „Plukovník Foltýn požádal o uvolnění z funkce náčelníka vojenské policie, ministryně obrany proto v souladu se zákonem požádala předsedu výboru obrany o svolání výboru,“ sdělil šéf komunikace ministerstva obrany David Jareš pro iROZHLAS.cz v SMS.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otakar Foltýn a Jana Černochová (ODS)

Otakar Foltýn a Jana Černochová (ODS) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Velitel vojenské policie Otakar Foltýn požádal ke konci února o uvolnění z funkce, sdělila v úterý ministryně obrany Jana Černochová (ODS) Ekonomickému deníku. Informaci potvrdil serveru iROZHLAS.cz také vedoucí odboru komunikace ministerstva obrany David Jareš.

„Plukovník Foltýn požádal o uvolnění z funkce náčelníka vojenské policie, ministryně obrany proto v souladu se zákonem požádala předsedu výboru obrany o svolání výboru,“ napsal Jareš pro iROZHLAS.cz v SMS.

Čeští dobrovolníci na Ukrajině mají podporu vojenské policie, ta pro ně uspořádala sbírku s názvem Dynamo

Číst článek

Podle zákona o vojenské policii náčelníka jmenuje a odvolává ministr či ministryně obrany po projednání ve výboru pro obranu.

Černochová informovala členy sněmovního výboru pro obranu o Foltýnově žádosti a požádala o svolání výboru v co nejkratší době.

„Ani ne před hodinou jsme byli já jako předseda výboru pro obranu a další kolegové, asi dva, kontaktováni paní ministryní, kdy nás požádala, zda bychom mohli na nejbližší výbor zařadit bod rezignaci současného náčelníka vojenské policie, abychom to mohli projednat,“ sdělil Radiožurnálu předseda sněmovního výboru pro obranu Lubomír Metnar (ANO).

„Tento bod zařadím na nejbližší možný výbor, až budu mít potvrzený náhradní termín, protože řádný termín byl příští týden v úterý, ale bohužel je tam nařízena mimořádná schůze, takže budeme hledat nejbližší možný náhradní termín, abychom mohli výbor uskutečnit,“ dodal.

Důvody konce Foltýna u vojenské policie nechtěl Metnar komentovat, dodal, že se na ně bude on i ostatní členové výboru ptát.

Otakar Foltýn žádost serveru iROZHLAS.cz o komentář odmítl.

Armádní analytik Foltýn nastoupil do funkce náčelníka vojenské policie 1. července 2022, vystřídal tak Miroslava Murčeka. Ve stejný den oficiálně převzal velení armády generálmajor Karel Řehka, který nahradil tehdejšího náčelníka generálního štábu Aleše Opatu.

Foltýn dříve pracoval třeba u speciálních sil v odboru koncepcí a řízení nebo jako právník na Inspektorátu náčelníka generálního štábu nebo ve třech zahraničních operacích v bývalé Jugoslávii a Afghánistánu. Foltýna, stejně jako Řehku, si vybrala ministryně Jana Černochová (ODS).

Kateřina Gruntová, Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme